3 sygnały, że w Twoim ogrodzie zaczęła się wiosna

3 sygnały, że w Twoim ogrodzie zaczęła się wiosna

Zima wciąż nie daje za wygraną – nadal zdarzają się opady śniegu i minusowe temperatury, ale Twój ogród może już powoli przygotowywać się do… wiosny! Nawet na przełomie lutego i marca da się zaobserwować pierwsze sygnały kolejnej pory roku. Po czym poznać, że rośliny rozpoczynają wegetację? Które z nich budzą się pierwsze z zimowego snu? Na te oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w artykule.

„Wiosna” jest dla meteorologów bardzo rozległym pojęciem. To, co zwykło się nazywać „porą roku”, stanowi dla nich zespół różnych, połączonych ze sobą czynników, które utrzymują się przez dłuższy czas. Na początku można więc uspokoić wszystkich ogrodników: jedno- lub dwudniowa odwilż wcale nie równa się nastaniu wiosny.

Również kalendarz ścienny nie pomoże precyzyjnie wyznaczyć początku wiosny. Zmienne warunki klimatyczne spowodowane m.in. globalnym ociepleniem sprawiły, że „kalendarzowa wiosna” coraz rzadziej oznacza gwałtowny wzrost temperatur. Nastanie danej pory roku nie wiąże się zatem z konkretnym miesiącem.

Ziemovit pokaże Ci, jak naprawdę rozpoznać, że do Twojego ogrodu powróciła wiosna!

Pierwszy sygnał wiosny: zauważalny wzrost temperatur

 Dla przyrodników najważniejszy sygnał, że natura wraca do życia, stanowi średnia dobowa temperatury, czyli suma pomiarów wykonanych o danej godzinie podzielona przez liczbę pomiarów. A zatem jeśli średnia dobowa w okresie kilku tygodni:

  • mieści się od 0 do 5oC – mamy do czynienia z przedwiośniem;
  • przekracza 5oC – zaczyna się pierwiośnie lub wiosna.

Ważne jest jednak to, przez jak długi czas dane zakresy temperatury się utrzymują – niewykluczone, że po dwóch tygodniach przedwiośnia mogą nagle powrócić minusowe temperatury i opady śniegu. Nie należy więc zbyt pochopnie zdejmować agrowłókniny z roślin ogrodowych lub wynosić roślin na balkon.

CZYTAJ TAKŻE:   Czym się charakteryzują inteligentne okna?

Drugi sygnał wiosny: pierwsze kwitnienie roślin

Doskonale znane w polskiej kulturze przebiśniegi to niejedyne zwiastuny zbliżającej się wiosny. Oprócz nich na przełomie lutego i marca można zaobserwować powrót do życia takich roślin, jak:

  • zawilce,
  • tawlina jarzębolistna,
  • krokusy,
  • śnieżyczki,
  • śnieżyce.

Co ważne – większość roślin kwitnących jeszcze przed wiosną nie wyrośnie, jeśli ziemia będzie zachwaszczona. Warto więc pamiętać, aby jesienią, przed nastaniem przymrozków, zastosować środek AGROSAR® 360 SL od Ziemovit.

W niektórych przypadkach już pod koniec lutego ziemia jest tak ciepła, że w tunelach foliowych można wysiać wczesne odmiany:

  • rzodkiewki,
  • kopru,
  • szpinaku.

Do przebudzenia drzew trzeba poczekać, aż średnia amplituda przekroczy 10oC. Jeśli jednak tęsknisz za porośniętymi bujnymi liśćmi drzewami, możesz spowodować, że rozkwitną one… u Ciebie w domu. Wystarczy wstawić do wody ścięte gałązki brzozy, wiśni czy wierzby, aby wraz ze zwiększonym nasłonecznieniem rośliny się zazieleniły.

Trzeci sygnał wiosny: w ogrodzie widać owady i inne zwierzęta

Ile jest prawdy w przysłowiu „Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni”? Przyroda to zespół połączonych czynników, a pojawienie się ptaków w ogrodzie oznacza, że przebudziły się również owady, a co za tym idzie – wcześnie kwitnące rośliny, które zwabiają m.in. pszczoły. Jeśli zauważysz, że w Twoim ogrodzie pojawiają się:

  • muchy,
  • pszczoły,
  • skowronki,
  • czajki,

to wiedz, że wiosna jest już blisko. Przebudzenie się przyrody z zimowego letargu oznacza czas, w którym czeka na Ciebie wiele pracy. Sprawdź poradnik Ziemovit, gdzie znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących tego, jak zadbać o życie Twojego ogrodu!

1 Komentarz

Dodaj komentarz