Budowa domu na własną rękę

budowa domu na własną rękę

Budowa domu na własną rękę jest coraz bardziej popularnym sposobem na szukanie oszczędności. O ile wiele prac jesteśmy w stanie zrobić sami, o tyle, gdy na co dzień nie mamy nic wspólnego z budownictwem, będziemy musieli zlecić fachowcom. Co warto wiedzieć o budowaniu domu we własnym zakresie? Podpowiadamy.

Samodzielna budowa domu – co się z nią wiąże?

Samodzielna budowa domu na pewno daje nam dużą swobodę. Mamy wrażenie, że nad wszystkim panujemy, wszystko mamy pod kontrolą. To, czy zdecydujemy się na to rozwiązanie determinuje w dużej mierze fakt, czy po prostu dysponujemy odpowiednią ilością czasu. Jeśli nie będziemy przewidywać pomocy podwykonawców, na pewno cały proces znacznie się wydłuży, więc każda wolna minuta jest na wagę złota. Trzeba to wziąć pod uwagę. Kolejna kwestia – finanse. To właśnie one są głównym motorem do działań na własną rękę.

Budowa domu  we własnym zakresie ma też inne zalety. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że możemy pracować według swojego tempa, które warunkują możliwości finansowe. Mamy pełny wpływ na wybór materiałów budowlanych, a także możemy skorzystać z pomocy rodziny i znajomych, jeśli sami nie damy rady z którymiś z prac.

Budowa domu systemem gospodarczym – jakie oszczędności?

Budowa domu systemem gospodarczym to oszczędności rzędu 10-20 procent wszystkich kosztów, jakie musimy ponieść. Największego cięcia kosztów można szukać przede wszystkim w robociźnie. Co możemy zrobić samodzielnie? Na przykład wykonać murowanie ścian. Z pomocą przyjdzie dobry dobór materiałów. Świetnie sprawdzi się np. beton komórkowy. Jego bloczki są duże i lekkie, a efekty naszej pracy będą szybko widoczne.

CZYTAJ TAKŻE:   Moskitiery okienne na wymiar - dlaczego warto je kupić?

Trzeba jednak na całą kwestię związaną z budową domu spojrzeć realnie. W wielu przypadkach nie damy rady własnoręcznie postawić domu – od fundamentów po wykończenie. Tutaj kłania się w pas zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyka. Istnieją także prace, których samodzielne wykonanie jest po prostu niezgodne z obowiązującymi przepisami. Należy pamiętać, że nad wszystkimi, nawet, jeśli budujemy sami, musi czuwać kierownik budowy, który posiada uprawnienia. Musi on odbierać poszczególne etapy prac.

Zanim zdecydujemy się na budowę systemem gospodarczym warto więc przeprowadzić rzetelną analizę nie tylko związanych z nią kosztów, ale także naszych realnych możliwości. Często minimalizacja kosztów jest jedynie pozorna. Warto także mierzyć siły na zamiary, aby potem uniknąć ewentualnych rozczarowań oraz szukania na cito profesjonalistów, którzy nas wesprą. Pamiętajmy, że wielu ma zajęte terminy na kilka sezonów wprzód.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz