Dom parterowy – komfort dla całej rodziny

Dom parterowy - komfort dla całej rodziny

Jedną z ważniejszych kwestii koniecznych do przeanalizowania przed budową domu, jest decyzja o ilości kondygnacji budynku. Uzależniona jest od różnych czynników, np. uwarunkowań działki, możliwości finansowych czy indywidualnych potrzeby rodziny. Sprawdź, czy dom parterowy jest odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie.

Szybka i łatwa budowa

Budynek parterowy jest przede wszystkim idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim postawieniu i wprowadzeniu się do nowego domu. W takim wypadku fundamenty mogą oznaczać się mniejszą nośnością niż w przypadku obiektów piętrowych, co rzutuje na krótszy termin ich wykonania. Dodatkowo przy realizacji tylko jednej kondygnacji odchodzi konieczność wykonywania ciężkiego stropu, wymagającego czasochłonnych prac, oraz czasu potrzebnego do wyschnięcia betonu. Przy domu parterowym unikamy również murowania dodatkowych ścian, wylewania górnych posadzek czy stawiania schodów. Projekty domów parterowych są szczególnie polecane osobom decydującym się na budowę systemem gospodarczym, czyli przy nakładzie pracy własnej. Często nie wymagają bowiem użycia ciężkiego sprzętu, a łatwa w realizacji konstrukcja zdecydowanie zmniejsza niebezpieczeństwo popełnienia błędów wykonawczych.

Korzyści ekonomiczne

Krótki czas realizacji bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów budowy. Zatrudnieni fachowcy mają mniej pracy i tym samym zmniejszają się wydatki związane z robocizną. Dodatkowe oszczędności budowy tzw. parterówki w stosunku do domu piętrowego wiążą się również z możliwością rezygnacji z wykonania wyżej wymienionych rozwiązań – grubszych fundamentów, betonowego stropu oraz schodów. Co ważne, przeszklenia w budynkach jednopoziomowych mogą ograniczyć się jedynie do okien w ścianach, a jak wiadomo, okna połaciowe są droższe od tradycyjnych.

CZYTAJ TAKŻE:   Naczynia ceramiczne - cechy, charakterystyka, do czego używać
Projekt domu Groszek z garażem dach dwuspadowy opał stały SLL1062
Projekt domu Groszek z garażem dach dwuspadowy opał stały SLL1062

Funkcjonalność i wygoda w domach parterowych

Największą zaletą układu pomieszczeń zlokalizowanego na jednym poziomie jest brak konieczności wchodzenia po schodach. Rozwiązanie to pozwala na w pełni komfortowe poruszanie się po domu, w przypadku każdego modelu rodziny. Jest doskonałą opcją dla młodych małżeństw planujących lub posiadających już swoje pociechy, gdyż daje rodzicom gwarancję bezpieczeństwa dzieci. Nie spadną ze schodów i nie wypadną z wysokiego okna na piętrze. Dodatkowo, pokoje na jednej kondygnacji ułatwiają nadzór nad małymi dziećmi. Jednocześnie domy parterowe polecane są seniorom, dla których korzystanie ze stopni jest mało komfortowe. Jako że budowa domu jest inwestycją na lata, warto już wcześniej pomyśleć o przyszłości – swojej lub rodziców, jeśli planujemy mieszkać razem z nimi. Niewątpliwie projekty domów parterowych są także najlepszą propozycją dla osób niepełnosprawnych, mających problem z poruszaniem się oraz jeżdżących na wózkach inwalidzkich.

Praktycznie i przestronnie

Wnętrza domów parterowych są doceniane przede wszystkim przez zwolenników przestronności. Usytuowanie wszystkich pomieszczeń na tym samym poziomie sprawia wrażenie dużej obszerności domu i daje możliwość zorganizowania otwartych przestrzeni. Dodatkowo, z każdego z pokoi można wyprowadzić bezpośrednie wyjście na taras bądź ogród. Liczna ilość przeszklonych drzwi sprawia, że ogród staje się niejako jednością wnętrza, tworząc wspólnie jasną, przestronną kompozycję – idealną dla miłośników kontaktu z naturą.

1 Komentarz

Dodaj komentarz