Fotowoltaika – odnawialne źródło energii elektrycznej

Instalacje fotowoltaiczne zyskują co raz bardziej na popularności nie tylko ze względu na ekonomiczność czy ekologiczność. Są one uniwersalne – sprawdzą się zarówno w domku jednorodzinnym, w dużej hali produkcyjnej czy małym przedsiębiorstwie.

Fotowoltaika jest również co raz bardziej popularna dzięki wielu programom operacyjnym oferowanych w ramach dofinansowań z Unii Europejskiej i wynikające przede wszystkim z chęci zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń atmosferycznych oraz efektu cieplarnianego, czego następstwem są chociażby anomalie pogodowe takie jak tornada, powodzie czy susze.

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Na instalacje fotowoltaiczną składają się panele fotowoltaiczne, inwerter oraz specjalne przewody solarne. Nie należy zapomnieć też o specjalnych zabezpieczeniach od strony AC i DC. Sposób działania takiej instalacji jest stosunkowo prosty i opiera się ono na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Oznacza to, że energia słoneczna zostaje przekształcona za pomocą inwertera w ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowane są panele w energię elektryczną i może być ona wykorzystywana przez wszystkie urządzenia w naszym domie bądź biurze.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Na rynku istnieje wiele różnych modeli paneli fotowoltaicznych. Różnią się one od siebie parametrami i jakością wykonania. Godnym polecenia są panele fotowoltaiczne serii Blade, stworzone przez firmę Seraphim, który jest uznanym producentem i dostawcą poszczególnych elementów fotowoltaiki. Cechują się one większą wydajnością,gdyż są one bardziej odporne na zacienienie. Jest to związane z tym, iż składają się one z dwóch oddzielnych, identycznych macierzy ogniw słonecznych, a to pozwala na zmniejszenie wewnętrznej utraty mocy i tym samym umożliwia redukcję efektu Hot Spot. W praktyce wygląda to tak, że gdy jedna połowa modułu jest zacieniona, a druga jeszcze nie – wytwarza ona energię z maksmymalnym wykorzystaniem mocy.

CZYTAJ TAKŻE:   Remont mieszkania – jak szybko i sprawnie rozprawić się z poremontowym bałaganem?

Ile energii może wyprodukować jeden moduł?

Ilość energii elektrycznej, którą panele fotowoltaiczne mogą wyprodukować zależy od jej wielkości. Dodatkowo trzeba też brać pod uwagę usytuowanie całej instalacji fotowoltaicznej. Na terenach nie zacienionych bądź tam gdzie słońce świeci prawie bez przerwy – ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele będzie większa niż na terenach zacienionych, w których dopływ promieniowania słonecznego jest utrudniony. Również temperatura powietrza ma wpływ na ilość energii wyprodukowanej przez panele słoneczne. Im niższa ona jest tym mniej fotonów dociera do ogniw fotowoltaicznych, a to wpływa na zmniejszenie ilości wyprodukowanej energii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz