Jak dobrać materiał do pokrycia dachu?

dach
Hammer on the roof on the construction site. House construction.

Dach jest kluczowym elementem budowy domu. Odpowiednio skonstruowany posłuży na lata, minimalizując ryzyko przeciekania czy naprawy kosztownych usterek. Wybór pokrycia dachu nie jest łatwy, ponieważ uzależniony jest od wielu czynników. Co decyduje o tym, który z materiałów budowlanych najlepiej sprawdzi się przy danym dachu?

Kąt nachylenia dachu

Zanim zapadnie decyzja o wyborze konkretnego pokrycia, trzeba przeanalizować kwestię kąta nachylenia dachu. Szczególną uwagę należy zwrócić na dachy płaskie lub o niewielkim kącie nachylenia. Z tak ukształtowanej powierzchni trudno odprowadzić wodę, należy zatem zadbać o dokładną szczelność dachu. Jeśli kąt nachylenia dachu nie przekracza 15 stopni, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie papy (którą powinno się układać warstwowo), blachodachówki lub dachówki blaszanej z posypką. Dodatkowo warto zadbać o szczelny podkład.

Dach o kącie nachylenia przekraczającym 16 stopni można z powodzeniem pokryć dachówką ceramiczną. W polskim budownictwie najczęściej konstruuje się dachy, których kąt nachylenia wynosi między 30 a 40 stopni. Taka konstrukcja najlepiej sprawdza się w panujących tu warunkach atmosferycznych, ponieważ z łatwością odprowadza wodę. Przy takim kącie nachylenia bardzo dobrze sprawdzają się takie pokrycia dachowe, jak płyty bitumiczne czy lekkie płyty faliste.

Powierzchnia

Dobór dachówki najlepiej rozważyć też pod kątem wielkości dachu. Jeśli konstrukcja zawiera wielospadowe dachy czy kopuły dekoracyjne, właściwym rozwiązaniem będzie materiał o niewielkim formacie. Ułatwia to przede wszystkim pracę ekipie budowlanej i nie dochodzi do strat materiału w wyniku ich przycinania. Jeśli natomiast dach ma prosty i nieskomplikowany kształt, z powodzeniem sprawdzą się tutaj materiały dostępne w większych arkuszach. Praca dekarzy będzie sprawniejsza, a koszty robocizny odpowiednio niższe.

CZYTAJ TAKŻE:   Konferencja „Monitoring Rynku Budowlanego 2019” ze wsparciem branżowym POiD

Warunki atmosferyczne

Lokalizacja obiektu także ma niemałe znaczenie przy wyborze materiału do pokrycia dachu. Jeśli dom znajduje się w pobliżu lasu, należy mieć na uwadze, że może on dosyć szybko porastać mchem. W celach zapobiegawczych warto zdecydować się na dachówki pokryte glazurą, która samoistnie czyści się przy okazji każdego opadu deszczu. Jeśli okolica sprzyja silnym wiatrom, rozsądnym rozwiązaniem będzie montaż ciężkiej dachówki odpornej na siłę wiatru.

Domki ogrodowe

Domki położone na działkach stawiane są w celach rekreacyjnych. Charakteryzują się niewielką powierzchnią użytkową, podobnie jak dach, na którym można stosować lekkie pokrycia dachowe wyglądem przypominające dachówkę. Producenci zachwalają elastyczność materiału, oferując swoje produkty w szerokiej gamie kolorystycznej. W altanach ogrodowych czy wiatach równie dobrze sprawdzi się lekka płyta falista. Prosta w montażu płyta umożliwia wykonanie konstrukcji bez konieczności zatrudniania fachowców.

Współczesna oferta pokryć dachowych daje mnóstwo możliwości wykonania trwałego i estetycznego dachu. Przed zakupem należy jedynie dokładnie przemyśleć, który z proponowanych materiałów sprawdzi się w danym budynku najlepiej.

Partnerem materiału jest Onduline – najlepsze pokrycia dachowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz