Nie tylko zimna Zośka! Jak ochronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami

Nie tylko zimna Zośka! Jak ochronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami

Wiosna kojarzy nam się z długimi, słonecznymi dniami i bujną roślinnością, jednak wbrew pozorom to czas, w którym przymrozki (zwłaszcza nocą) występują stosunkowo często. Zimna Zośka i inni zimni ogrodnicy do spółki z nocnymi spadkami temperatur mogą skutecznie zniszczyć rośliny, które wyrosły. Sprawdź, jak przewidzieć przymrozki wiosną oraz jak ochronić przed nimi swój ogród.

Mimo że wiosna jest tą porą roku, kiedy rośliny na dobre budzą się do życia, w jej trakcie występują aż 3 typy przymrozków:

  • przymrozki wiosenne – kilka metrów nad gruntem temperatura powietrza jest niższa niż 0o Celsjusza;
  • przymrozki przygruntowe – minusowe temperatury przy gruncie;
  • przymrozki gruntowe – rzadkie i najczęściej spotykane w miejscach, gdzie powstają zastoiska mrozowe. W ich czasie grunt osiąga temperaturę minusową.

W niektórych rejonach Polski przymrozki mogą występować do końca maja lub początku czerwca i wpływać negatywnie na wzrost roślin, doprowadzając nawet do ich obumarcia. Na szczęście ZIEMOVIT zna sposoby na to, jak ochronić drzewa owocowe i inne rośliny z ogrodu przed niespodziewanym powrotem zimy wiosną – przekonaj się sam!

Sposób na przymrozki nr 1: agrowłóknina wiosenna i okrywanie roślin

Okrywanie roślin specjalnym materiałem to metoda ochrony przed minusowymi temperaturami, którą ogrodnicy dobrze znają z sezonu jesienno-zimowego. Jak można się domyślić, z przymrozkami wiosennymi oraz przygruntowymi da się walczyć podobnymi technikami. Szczególnej ochrony przed wiosennymi spadkami temperatur wymagają:

  • drzewa owocowe,
  • ogórki,
  • cukinie,
  • pomidory,
  • ozdobne kwiaty jednoroczne.

Wiosną, nawet w czasie przymrozków, nie należy używać tego samego materiału, co w grudniu i styczniu. Dostępna na rynku agrowłóknina wiosenna jest cieńsza i lżejsza od swojego zimowego odpowiednika.

CZYTAJ TAKŻE:   Akcesoria, które przydadzą się w każdej dobrze zorganizowanej kuchni

Gdy sprawdzone źródło meteorologiczne będzie przewidywało przymrozki wiosenne nocą, możesz założyć na pojedyncze kwiaty przecięte i podziurawione butelki. Za dnia zdejmij je bezzwłocznie, w przeciwnym razie roślinom grozi przegrzanie.

Warto pamiętać, że na odporność roślin na mróz wpływa także ich prawidłowe odżywienie. Poznaj nawozy granulowane ZIEMOVIT i znajdź wśród nich produkt dopasowany do potrzeb Twojego ogrodu.

Sposób na przymrozki nr 2: odpowiednie rozplanowanie przestrzeni oraz prac w ogrodzie

Najłatwiej ustrzec się negatywnego wpływu przymrozków wiosennych poprzez… właściwe zaplanowanie przestrzeni w ogrodzie. Czym się kierować, aby przymrozki nie były Ci straszne o żadnej porze roku?

  • Jeśli w otoczeniu Twojego domu znajdują się zagłębienia terenu, nie wysiewaj ani nie sadź tam roślin innych niż odporne na zimno drzewa iglaste lub krzewy.
  • Zadbaj o to, aby ogród warzywny był przynajmniej z jednej strony osłonięty przed wiatrem (dzięki zabudowaniom lub żywopłotowi). To szczególnie ważne w przypadku ogrodów położonych na otwartej przestrzeni.
  • Aby mieć większą pewność, że przymrozki nie zagrożą Twoim uprawom, wstrzymaj się z sadzeniem lub wysiewem niektórych roślin do 15 maja, kiedy przejdą już zimni ogrodnicy (okres największych wiosennych spadków temperatur).

Szukasz więcej porad dotyczących ochrony Twojego ogrodu przed przymrozkami, owadami lub chorobami? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT i przekonaj się, że praca w ogrodzie to naturalna przyjemność.

1 Komentarz

Dodaj komentarz