Oddzielna kuchnia wraca do łask?

Moda na aneksy kuchenne odchodzi powoli w niepamięć. Jego miejsce na powrót zajmuje funkcjonalna, osobna kuchnia. Jednak pomimo szybko rosnącego zainteresowania takim rozwiązaniem, jest ono częściej spotykane w starszym budownictwie. Deweloperzy raczej nie kwapią się do budowania mieszkań z oddzielną kuchnią. Dlaczego tak się dzieje?

Badania wskazują na to, że 44 procent Polaków mieszka w domach z kuchnią zamkniętą. Kiedy zestawimy takie dane z analizami prowadzonymi przez GUS, które jasno sugerują, że ponad połowa rodaków mieszka w budynkach, które powstawały w latach PRL-u, nie jest trudne wysnucie wniosku, iż takie rozwiązania stosowano raczej w tradycyjnych układach.

Oddzielna kuchnia – nie tylko dla rodzin z dziećmi

Deweloperzy wskazują na to, że tendencja do wybierania oddzielnej kuchni utrzymuje się już nie tylko wśród rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie cieszy się także dużym powodzeniem pośród singli oraz par. Jednak pomimo to, że klienci zwracają coraz większą uwagę na funkcjonalność, na rynku mieszkaniowym nadal dominują aneksy.

Ofert z kuchniami zaprojektowanymi jako osobne pomieszczenia jest jak na lekarstwo. Nie zwiększyła się ona nawet pomimo to, że że w ciągu czterech miesięcy 2016 roku oddano do użytkowania o 18 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (według danych GUS).

Oddzielna kuchnia – mniej miejsca

Wszystko wskazuje na to, że deweloperzy budując mieszkania z aneksem biorą pod uwagę ich wielkość, a co za tym idzie – oszczędność przestrzeni. Przy mały metrażu każdy m2 ma ogromne znaczenie.

CZYTAJ TAKŻE:   Drzwi wewnętrzne - jak je wybrać?

Biorąc jednak pod uwagę to, ze najpopularniejsze własne M mają ok. 50 m2, to już duża różnica, więc z powodzeniem można byłoby stwierdzić, że z powodzeniem swoje zastosowanie znalazłaby w nim osobna kuchnia. Według raportu KRN, w Krakowie stanowiły one najtańszą grupę mieszkań w przeliczeniu na m2, było ich także najwięcej w ofercie deweloperów.

Oddzielna kuchnia – poczucie większej przestrzeni

Otwarta kuchnia jest doskonałym rozwiązaniem i nawet jeśli nie daje ono przeliczenia na metry kwadratowe, daje ona poczucie znacznie większej przestrzeni. Takie rozwiązanie daje duży komfort mieszkańcom nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale ich spożywania, czy też przyjmowania gości. Wydaje się jednak, że takie argumenty dla deweloperów nie są wystarczające.

Osoby szukające mieszkania widzą w aneksie coraz więcej wad. Zwracają uwagę na zapachy przenoszące się do pokoju dziennego i odgłosy sprzętów kuchennych, a jeśli aneksy nie są wyposażone w okna – większe zużywanie światła. Oczywiście te problemy nie dotyczą posiadaczy aneksów z osobną wentylacją – takie rozwiązanie proponują niektórzy deweloperzy.

Oddzielna kuchnia, a cena mieszkania

Typ kuchni nie wpływa na cenę mieszkania.  Wartość danej nieruchomości jest bowiem zdeterminowana przede wszystkim jej lokalizacją, położeniem lokalu w danym budynku (znajdujące się na wyższych piętrach najczęściej są kilka procent droższe), technologia budowlana i standard wykończenia. Nie bez znaczenia pozostaje także infrastruktura osiedla.

zdjęcia: 123rf

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz