Fototapeta do współczesnego wnętrza

Tapeta dla większości naszych rodaków kojarzy się ze słusznie minionymi czasami komunistycznego ustroju. Oferta materiałów wykończeniowych dostępnych na rynku była nawet mniej niż uboga. Kupowało się na zasadzie „bierzemy co jest”, więc o żadnym wyborze w zasadzie nie mogło być mowy. Tapety były w zasadzie jedynym sposobem na w miarę schludne wykończenie ścian, choć do ich wzornictwa i jakości można było mieć bardzo duże zastrzeżenia. Wydawałoby się więc, że tapeta słusznie odeszła w zapomnienie. Nic bardziej mylnego – obecnie przeżywa swój prawdziwy renesans.

Wybór spośród kilku rodzajów

Obecnie sytuacja na rynku tapet odwróciła się o 180 stopni w stosunku do stanu znanego z czasów PRL. Asortyment produktów tego typu na rynku jest tak wielki, że problemem staje się wybór konkretnego modelu. Co szczególnie warte podkreślenia wyboru można dokonywać wśród co najmniej kilku mocno się od siebie różniących rodzajów tapet. Dzięki temu oferta rynkowa pozwala udekorować tapetą każde wnętrze, nawet to, które pozornie do tego celu się całkowicie nie nadaje.

Podstawowym czynnikiem różnicującym pomiędzy sobą poszczególne rodzaje tapet jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Podstawowym rodzajem tapety, nawiązującym swą budową do niechlubnych modeli peerelowskiich czasów, są tapety papierowe. Jest to najtańszy rodzaj tapet, pozwalający na pokrycie ścian za niewielkie pieniądze, jednakże obarczony licznymi wadami. Przede wszystkim papierowe tapety są nietrwałe, podatne na wpływ wilgoci i zabrudzenia. Przy tym nie nadają się do czyszczenia, ulegają więc o wiele szybszemu zużyciu.

Drugim rodzajem tapet są modele winylowe. Jak łatwo się domyślić są droższe od papierowych, ale za to o wiele trwalsze. Dzięki materiałowi, z jakiego zostały wykonane są odporne na wilgoć, dzięki czemu nadają się do zmywania. Przy tym trudno jest je uszkodzić, nawet przy mocowaniu w trudno dostępnych i skomplikowanych przestrzennie miejscach.

CZYTAJ TAKŻE:   Styl vintage - dlaczego warto wprowadzić go do swojego domu?

Najlepszym i zarazem najdroższym spośród dostępnych na rynku modeli tapet są tapety fizelinowe. W ofercie pojawiły się przed kilkoma laty, szturmem zdobywając serca Polaków. Skomplikowany proces produkcyjny, oparty o łączenie bawełny z poliestrem, owocuje trwałym, elastycznym i wygodnym w kładzeniu produktem. Dzięki swoim właściwościom technicznym możliwe jest drukowanie na tego typu tapecie nawet bardzo skomplikowanych faktur, dzięki czemu rynkowa oferta tego typu produktów charakteryzuje się najbogatszym wzornictwem spośród wszystkich rodzajów tapet.

Jaki wzór wybrać?

Mimo faktu, iż obecnie oferowane tapety na ścianę dostępne są w setkach wzorów, to istnieją pewne ponadczasowe układy wzornicze, które od lat sprawdzają się w polskich wnętrzach. Należą do nich przede wszystkim wzory w kwiaty, w paski, w kratkę oraz w grochy. Bardzo popularne są ponadto tapety, które przeznaczone są do malowania. Dają one podwójny efekt, bowiem ciekawą fakturę danego modelu tapety można pokryć dowolnie wybranym przez siebie kolorem.

Osoby nastawione na mocno indywidualny charakter wnętrz mogą z kolei zdecydować się na sięgnięcie po fototapety. Tego typu rozwiązanie pozwala na umieszczenie na ścianie dowolnie wybranego przez siebie wzoru, bowiem fototapeta – jak sama zresztą nazwa wskazuje, powstaje wskutek wydruku na arkuszach tapetowych przekazanego zdjęcia, wzoru, bądź układu kolorystycznego.

Wybierając konkretny model tapety do danego wnętrza należy pamiętać także o jego wymiarach i układzie. W małych, słabo oświetlonych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na jaśniejsze kolory i regularniejszy wzór. Do pomieszczeń wilgotnych, takich jak chociażby kuchnia, koniecznie należy zakupić tapety odporne na wilgoć. W innych pomieszczeniach można stosować dowolny rodzaj tapety, pamiętając jednakże o funkcji, jaką pełni dane pomieszczenie. Przykładowo do sypialni, czyli do miejsca przeznaczonego do relaksu i odpoczynku, należy wybierać wzory spokojne i stonowane.

Sprawdzonym producentem fototapet jest FOTEKS.PL obecny na rynku wnętrzarskim od 2011 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz