Jak dbać o tapicerkę meblową?

tapicerka meblowa

Meble tapicerowane to bardzo częsty widok w polskich mieszkaniach, czemu trudno się dziwić. Ogromny wybór materiałów, a także wzorów i kolorów sprawia, że urządzenie wnętrza staje się prawdziwą przyjemnością. Meble obite tkaniną dodają domowym aranżacjom przytulnego charakteru i prezentują się niezwykle efektownie, ale tylko pod warunkiem nienagannego wyglądu tapicerki. Zatem jak o nią dbać, aby zachowała swoje walory estetyczne? Podpowiadamy!

Pielęgnacja tapicerki meblowej – dlaczego warto?

Pięknie obita kanapa czy narożnik to meble, których nie może zabraknąć w aranżacji nowoczesnego salonu. Jednak podczas codziennego użytkowania są one narażone na szereg uciążliwych zabrudzeń, które psują misternie budowany efekt wizualny. Plamy z jedzenia i picia, ślady po czworonogach czy dziecięcych flamastrach to tylko niektóre z zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na wygląd mebli tapicerowanych. Do tego trzeba dodać nieustannie osiadający się kurz, zwierzęcą sierść, roztocza i inne patogeny, które są groźne dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy zmagamy się z alergiami czy dolegliwościami ze strony dróg oddechowych. Poplamiona tapicerka meblowa najczęściej prowadzi do jej krótszej żywotności, a co za tym idzie, wydatków na nowy mebel.

Czyszczenie mebli tapicerowanych – o czym pamiętać?

W przypadku świeżych zabrudzeń na tapicerce warto działać błyskawicznie. Wywabianie dopiero co powstałych plam jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku tych zaschniętych, dlatego też jest to najskuteczniejszy sposób na rozprawienie się z nimi w sposób szybki i „bezbolesny”. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy materiał rządzi się swoimi prawami i trzeba wiedzieć, w jaki sposób podejść do jego czyszczenia. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki piorące dopasowane do wymagań poszczególnych tkanin, które należy stosować według zaleceń producenta. Samodzielne pranie mebli tapicerowanych powinno przebiegać z najwyższą ostrożnością i bez stosowania zbyt drastycznych metod czyszczenia mechanicznego. W przeciwnym razie narazimy materiał na nieodwracalne zniszczenia.

CZYTAJ TAKŻE:   Prawo antysmogowe - co zmieni? Czy powietrze będzie czystsze?

Czyszczenie tapicerki meblowej – fachowa pomoc

Nie każdy posiada podstawową wiedzę czy czas na pranie tapicerki meblowej, dlatego coraz popularniejsze stają się usługi firm zajmujących się tego typu zadaniami w sposób profesjonalny. Fachowa pomoc okazuje się nieoceniona, zwłaszcza przy usuwaniu ciężkich zabrudzeń czy nieprzyjemnych zapachów, a także impregnacji tapicerki. Wybierając profesjonalne czyszczenie tapicerki meblowej mamy pewność, że materiał powróci do swojego idealnego stanu z momentu zakupu i z powodzeniem posłuży nam przez kolejne lata.

Po wypraniu tapicerki warto zaopatrzyć się w dedykowane środki pielęgnacyjne, które zabezpieczą ją przed kolejnymi zabrudzeniami, a co za tym idzie, pozwolą zachować spektakularny wygląd.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz