Jak wybrać odpowiedni materiał ścierny i gdzie go kupić?

material scierny

Każda praca manualna wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także skorzystania z odpowiednich, przeznaczonych do tego celu narzędzi. Wiele prostych prac związanych w wykańczaniem powierzchni drewnianych możemy wykonać nawet samodzielnie, pod warunkiem, że będziemy dysponowali odpowiednimi akcesoriami. Jednymi z podstawowych z nich są papiery ścierne, które są niezbędne do obróbki powierzchni drewnianych. Szeroki ich wybór posiada w swojej ofercie praktycznie każdy sklep z materiałami ściernymi.

Materiały ścierne a ich gradacja i zróżnicowanie

Materiały ścierne występują pod różnymi postaciami, wśród których najpopularniejszym jest papier ścierny. Każdy materiał ścierny różni się podstawowym parametrem, jakim jest gradacja. Pod pojęciem tym kryje się nic innego, jak ziarnistość, czyli wielkość drobin ściernych, która warunkuje moc papieru oraz jego zastosowanie do konkretnej pracy. Papiery ścierne o niskiej gradacji to takie, które posiadają duże i grube ziarna. Działają agresywnie oraz pozwalają na sprawne usuwanie wierzchnich warstw, w tym starej farby, zabrudzeń, rdzy i osadów. Zazwyczaj stosuje się je na pierwszym etapie prac, aby następnie stopniowo przechodzić do materiałów ściernych o wyższej gradacji i delikatniejszym działaniu.

Materiały ścierne o wysokiej gradacji są dedykowane głównie pracom wykończeniowym. Ich ziarna są drobne i przypominają piasek. Idealnie sprawdzają się do szlifowania i wygładzania powierzchni, przez co najczęściej sięga się po nie na ostatnim etapie prac, w celu przygotowania obrabianej powierzchni do malowania lub lakierowania. W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór materiałów ściernych w szerokim spektrum gradacji, o czym łatwo się przekonać odwiedzając sklep z materiałami ściernymi. Skąd więc mamy wiedzieć, jaki papier ścierny wybrać?

CZYTAJ TAKŻE:   Styl industrialny - jak go wprowadzić do małego wnętrza?

material scierny

Praktyczne zasady wyboru materiałów ściernych

Dobrą praktyką, którą stosują profesjonaliści na co dzień wykorzystujący w swojej pracy materiały ścierne różnego rodzaju, jest posiadanie pod ręką kilku papierów ściernych o zróżnicowanej gradacji. Pozwoli to na wykonywanie przy ich użyciu dowolnych prac oraz zapewnia najlepsze ich efekty. Podstawowa zasada pracy z materiałami ściernymi mówi, że w pierwszej kolejności należy sięgnąć po papier ścierny o niskiej gradacji, który pozwoli sprawnie usunąć stare warstwy farby i lakieru oraz w miarę ich ubywania przechodzić na materiały ścierne o gradacji wyższej, które pozwolą ładnie wyszlifować powierzchnię bez jej nadmiernego ścierania. W sytuacji, kiedy dany papier nie radzi sobie ze ścieraniem, należy zastąpić go tym o nieco niższej gradacji.

Poradę odnośnie wyboru właściwego materiału ściernego możemy uzyskać także od profesjonalistów. Wystarczy odwiedzić sklep z materiałami ściernymi online, sprawdzić jego ofertę, a w razie wątpliwości co do wyboru odpowiednich rozwiązań zasięgnąć fachowej porady jego pracowników. Ich doświadczenie oraz doskonała znajomość aktualnej oferty pozwolą wybierać najlepsze i sprawdzone rozwiązania, dzięki którym w perfekcyjny sposób wykonamy niemal każdą pracę wymagającą zastosowania materiałów ściernych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz