Jak wykonać renowację dachu płaskiego bez jego zrywania?

pokrycie dachowe

Renowacja dachu wcale nie musi oznaczać wymiany całego pokrycia dachowego na nowe. Obecnie w renowacji dachów płaskich stosuje się specjalne materiały umożliwiające uszczelnienie konstrukcji bez skomplikowanych prac.

Kiedy konieczne jest uszczelnienie dachu płaskiego?

Dachy płaskie najczęściej wykończone są z użyciem papy. Jest to warstwowy materiał, który bazuje na surowcach bitumicznych umieszczonych na osnowie. Nowoczesne papy są montowane na dachach z wykorzystaniem gorącego powietrza albo gazu. Dostępne są także papy samoprzylepne i papy montowane na lepik.

Papa jest materiałem wyróżniającym się wieloma zaletami, między innymi jest odporna na czynniki pogodowe, szczelna, jednak nie jest ona materiałem wysoce trwałym. Zwykle już po około 10-15 latach zaczynają pojawiać się na niej uszkodzenia wywołane przez promieniowanie UV i opady atmosferyczne, które powodują rozszczelnienie papy.

Gdy zatem pojawia się podciekanie wody, wtedy dach powinien być uszczelniony na nowo. Renowację można wykonać wtedy na kilka sposobów. Jaka metoda pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów?

Renowacje dachów płaskich – metody

Właściciele domów planujący renowacje dachów – https://durodach.pl/wskazowki/uszczelnianie-remont-naprawa-zabezpieczenie-renowacja-dachu-z-papy/ mają obecnie do dyspozycji szeroką gamę materiałów, które mogą być wykorzystane do wykonania niezbędnych prac. Dach płaski może być uszczelniony na następujące sposoby:

CZYTAJ TAKŻE:   Aparatura elektryczna do domu – gdzie kupować ją taniej?

1. Miejscowe naprawy papą

Jeżeli wiadomo, w którym miejscu doszło do uszkodzenia powłoki dachowej, wówczas można naprawić ją miejscowo. W tym celu używane są łaty wycinane z papy, które klejone są do podłoża za pomocą lepiku albo montowane w inny sposób w zależności od rodzaju papy.

Takie miejscowe naprawy z użyciem papy nie zawsze są jednak możliwe do wykonania, gdy nie wiadomo, gdzie pojawiają się przecieki. W skrajnej sytuacji konieczne może być zerwanie obecnego pokrycia dachowego, aby założyć nowe.

2. Membrany dachowe

Aby uzyskać efekt szczelnego dachu bez konieczności zrywania z niego obecnej powłoki, można zastosować specjalne membrany dachowe w formie folii w płynie. Tego typu powłoki wyróżniają się bardzo wysoką elastycznością i szczelnością, tworząc na dachu trwałe wykończenie odporne na czynniki pogodowe.

Membrany dachowe są dzisiaj wybierane coraz częściej, ponieważ wyróżniają się one wieloma korzyściami, między innymi pozwalają na wykonanie szybkich renowacji bez ponoszenia znacznych kosztów.

Dokładne informacje dotyczące najlepszych metod renowacji dachów płaskich można uzyskać także od specjalistów w tej dziedzinie, którzy mogą dokładnie sprawdzić konstrukcję dachu, ustalić miejsca przecieków, a następnie zasugerować taką metodę, która pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu bez potrzeby zrywania całego pokrycia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz