Jak zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń?

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę należy wziąć każdy szczegół, który mógłby być potencjalną przeszkodą w prawidłowej cyrkulacji powietrza. Wilgotność powietrza jest różna w zależności od rodzaju pomieszczenia. Dlatego sposoby wymiany powietrza także powinny się różnić. Obieg powietrza w pomieszczeniu jest niezwykle istotną kwestią. Szczególnie należy zadbać o prawidłową wentylację w okresie jesienno-zimowym, aby nie wychładzać nadmiernie pomieszczeń i nie generować dodatkowych kosztów za ogrzewanie.

Wymiana powietrza

Najszybszym sposobem na wpuszczenie dużej ilości świeżego powietrza jest otwarcie okna.  Jednak gdy jest temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza, trudno aby okno było otwarte przez długi czas. Obecnie na rynku występuje szeroka oferta udogodnień, które zapewniają sprawne wietrzenie pomieszczeń bez zbędnej utraty ciepła. Jednym z nich jest mikrowentylacja. Wietrzenie przy użyciu tej metody działa, gdy ustawimy klamkę pod kątem 45 stopni. Wówczas zapewnimy systematyczną cyrkulację powietrza oraz odpowiednią ilość wilgoci w mieszkaniu. Natomiast okucia activPilot Comfort zapewniają bezpieczne wietrzenie. Odstawienie skrzydła od ramy na szczelinę 6 mm, zapewnia zdrowe wietrzenie przy jednocześnie zaryglowanym oknie.

CZYTAJ TAKŻE:   Idealny fotel do salonu – jak wybrać?

Nawiewniki

To kolejna skuteczna metoda na pozbycie się wilgoci z mieszkania. Jest to mechanizm, który umieszcza się w górnej części okna, dzięki czemu wymiana powietrza będzie możliwa bez konieczności otwierania okna. Najbardziej powszechnymi są nawiewniki higrosterowale oraz ciśnieniowe. Pierwsze z nich reagują na zmiany wilgotności we wnętrzu, natomiast ciśnieniowe, jak sama nazwa wskazuje, reguluje różnicę ciśnień między wnętrzem a na zewnątrz.

System wentylacyjny

Łazienka to jedno z miejsc w mieszkaniu gdzie wytwarza się  najwięcej wilgoci. Gorąca kąpiel czy pranie wytwarzają mnóstwo pary wodnej, dlatego szczególnie w tym pomieszczeniu należy zadbać o odpowiednią wentylację. Należy na bieżąco kontrolować stan systemu wentylacyjnego za pomocą fachowców, ponieważ jest on odpowiedzialny na prawidłowy obieg powietrza w całym domu.

Błędy w eksploatacji

Najczęstsze błędy w eksploatacji wynikają z braku znajomości zasad jej funkcjonowania. Jedną z podstawowych zasad prawidłowego działania wentylacji jest konieczność zapewnienia dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Tyle świeżego powietrza musi dopływać do mieszkania ile zużytego powietrza muszą usunąć kanały wywiewne. W przeciwnym razie wentylacja będzie nieskuteczna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz