Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych można kupić i z czego są najczęściej wykonane?

Rysunek przedstawiający drzwi wewnętrzne

Drzwi znajdują się w każdym mieszkaniu, domu czy budynku użyteczności publicznej i zazwyczaj nikt nie zwraca na nie uwagi. Jednak do wyboru jest wiele modeli, które można dopasować do aranżacji wnętrza, własnych upodobań lub po prostu kupić takie, bo akurat te wyglądają najlepiej. Z jakich materiałów produkowane są drzwi wewnętrzne Insolut i jakie rodzaje są dostępne? Oto najważniejsze informacje, które pomogą w wyborze najkorzystniejszej opcji.

Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych można wyróżnić?

W sklepach zazwyczaj jest bardzo szeroki wybór drzwi, które różnią się między sobą kolorem, wzorem, materiałem, ale też sposobem otwierania. Ten ostatni parametr może być dla wielu osób uciążliwy. Drzwi dzielą się na:

  • prawe,
  • lewe.

Jak stwierdzić, jakie będą pasować do konkretnego pomieszczenia? Jest praktyczna wskazówka, która pomoże wybrać odpowiedni model, a mianowicie należy stanąć przed drzwiami z tej strony, z której otwierają się w naszą stronę. W przypadku gdy klamka jest po lewej stronie, to właśnie mamy do czynienia z drzwiami lewymi i odwrotnie.

Drzwi mogą otwierać się w zależności od pomieszczenia do środka lub na zewnątrz, a wszystko zależy od tego, w jakim miejscu się znajdują. Często decydującym parametrem jest wielkość pomieszczenia, ale też i aranżacja wnętrza. Najczęściej drzwi łazienkowe i kuchenne otwierają się na zewnątrz, a pokojowe do środka. Nie jest to jednak twarda reguła, do której należy się stosować.

Co to są drzwi przylgowe i bezprzylgowe?

Wśród popularnych rodzajów drzwi wewnętrznych wyróżnia się drzwi:

  • przylgowe,
  • bezprzylgowe.

Różnią się one od siebie konstrukcją, a mianowicie drzwi przylgowe mają wycięcia na krawędziach skrzydeł, dzięki czemu przylegają one do ościeżnicy. Jeśli zamykamy drzwi bezprzylgowe, to schowają się one całkowicie w ościeżnicy, dzięki czemu można uzyskać jednolitą płaszczyznę. W tym przypadku krawędź drzwi jest gładka, a zawiasów nie widać, co powoduje, że można osiągnąć minimalistyczny i nowoczesny efekt.

Drzwi bezprzylgowe idealnie nadają się do modernistycznych aranżacji i sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Drzwi wewnętrzne przylgowe są znakomitym wyborem do kuchni, łazienki, a także sypialni i świetnie się sprawdzą w stylu retro, skandynawskim i rustykalnym.

Z jakich materiałów produkowane są drzwi wewnętrzne?

Producenci oferują wiele drzwi wewnętrznych, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej w sklepach można znaleźć modele wykonane z:

  • litego drewna,
  • drewna klejonego warstwowo,
  • płyty MDF,
  • płyty HDF.

Drzwi z litego drewna są droższe od pozostałych modeli, ale za to charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Można kupić drzwi sosnowe, bukowe, a także wykonane z dębu czy mahoniu. Do wyboru są też modele w stanie surowym, które można pomalować wedle własnych preferencji lub gotowe, które wystarczy osadzić. Drzwi z płyt HDF lub MDF wykonane są z drewnianych wiórów, które specjalna maszyna prasuje pod ciśnieniem. Są one oczywiście solidnie wykonane, a dodatkowo można je z łatwością obrobić, a więc wyprofilować czy frezować. Najczęściej pokryte są laminatem lub fornirem, a także farbą.

 

 

Dodatkowo w drzwiach wewnętrznych mogą znajdować się przeszklenia, dzięki którym do pomieszczeń przenika światło. Do wyboru są szyby mleczne lub zdobione, które pozwalają na zachowanie prywatności. Większość nowoczesnych modeli jest oferowana jako drzwi pełne, a niektóre z nich posiadają dodatkowe frezy. Drzwi pełne sprawdzą się w sypialni, a także idealnie nadają się do pokoju dziecięcego lub gabinetu.

CZYTAJ TAKŻE:   Kolor w jadalni - jaki wybrać?

Dostępne są też drzwi ramiakowe, które wewnątrz nie posiadają wypełnienia, a także drzwi płytowe, w których rama wykonana jest z drewna, a wewnątrz może znaleźć się wypełnienie różnego kształtu. Jedną z tańszych i lżejszych opcji są drzwi wypełnione wkładem o kształcie plastra miodu, które nie tłumią dźwięków. Drzwi wypełnione płytą wiórowo-otworową są nieco droższe i te stosuje się najczęściej w sypialni czy w biurze.

Jakie rodzaje nietypowych drzwi można kupić?

Drzwi wewnętrzne występują w różnych wzorach, a dodatkowo można też znaleźć drzwi przesuwne, które idealnie się nadają do niewielkich pomieszczeń. Można je montować w systemie naściennym lub jest też opcja schowania ich w ścianie, ale takie rozwiązanie należy zaplanować na etapie budowy lub poważniejszego remontu.

Paręnaście lat temu bardzo popularne były drzwi harmonijkowe i łamane i do tej pory można takie znaleźć w ofercie. Mogą się one składać na dwie lub więcej części, nie zajmują miejsca, ale należy pamiętać, że po ich złożeniu przejście jest węższe. Nie są też bardzo szczelne, a więc nie zapewniają prywatności, jednak można dzięki nim oddzielić od siebie nawet bardzo niewielkie pomieszczenia.

 

Wielu producentów oferuje także wykonanie drzwi na zamówienie. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie w miejscu, w którym jest łuk lub przejście jest nietypowych rozmiarów. Wybierając drzwi na zamówienie, można wybrać taki model, wzór i kolor, który będzie idealnie dopasowany i sprawdzi się naprawdę w każdych warunkach.

Jak dobrać drzwi do pomieszczenia?

Wybór drzwi wewnętrznych może być dość kłopotliwym zadaniem, bo jest wiele rodzajów i modeli, a dodatkowo muszą one wizualnie pasować do aranżacji wnętrza. Idealnym rozwiązaniem jest kupno jednakowych drzwi do całego mieszkania, a różnicą może być wybór pełnych drzwi do sypialni, a przeszklonych do kuchni. Należy pamiętać, że drzwi do łazienki powinny posiadać wywietrzniki lub tuleje, przez które wilgotne powietrze będzie mogło się przedostać na zewnątrz.

Wybierając drzwi, należy je dopasować rozmiarowo do ościeżnicy. Wystarczy zmierzyć odległość, która zawiera się pomiędzy wewnętrznymi krawędziami ościeżnicy. Jeśli jesteśmy na etapie budowy, to zadanie jest łatwiejsze, bo można zdecydować, jakiej szerokości drzwi mają być zamontowane i od razu kupić komplet. Standardowo drzwi wewnętrzne mają wysokość 203 cm, a szerokość ich wynosi 80 cm. Dostępne są też modele o szerokości 70, 90 i 100 cm.

Oprócz wzornictwa, materiału czy rodzaju drzwi należy też zdecydować, którego producenta wybrać. Wśród najpopularniejszych marek na rynku można znaleźć drzwi firmy Porta KMI, Invado, Pol-Skone, DRE, Classen, Voster czy Milewski.

Podsumowanie

Jak zatem widać wybór drzwi wewnętrznych jest bardzo duży, dzięki czemu można dopasować idealny wzór do własnych potrzeb czy warunków zabudowy. Wybierając dobrej jakości drzwi, można zapewnić dobrą izolację akustyczną w pomieszczeniu, a także zachować prywatność. Dobrze dobrane drzwi do wnętrza mogą być też ozdobą i ciekawym wykończeniem, które podkreśli styl panujący w domu. Na pewno należy dokładnie przemyśleć zakup, porównać parametry i zdecydować, który materiał czy kolor będzie najlepszy. Również warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym producentom, którzy oferują szeroki wachlarz produktów dopasowanych do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Dobrej jakości drzwi wewnętrzne będą służyć długie lata.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz