
Parapety spełniają w domu wielorakie zadania, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Warto dobrze zastanowić się przed ich wyborem, gdyż jest to inwestycja na długie lata. Wymiana parapetów oznacza często ingerencję w elewację lub tynki wewnętrzne w okolicach okna, dlatego nie wymienia się ich zbyt często.
Czemu służą parapety zewnętrzne?
Parapety zewnętrzne pełnią niezwykle ważną funkcję ochronną muru i tynków elewacyjnych. Gdyby nie parapety, deszcz czy śnieg mogłyby łatwo wnikać w ściany i powodować wilgoć w budynku. Dlatego tak ważne jest dokładne osadzenie parapetów pod oknem, uwzględniając wymagany kilku stopniowy spad i zaokrąglony rant parapetu, ułatwiający spływanie wód opadowych. Istotne jest również aby parapet był kilka centymetrów dłuższy niż płaszczyzna, na której jest montowany, tylko wówczas woda będzie prawidłowo odprowadzana i nie wniknie w mur. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednim uszczelnieniu miejsc, w których parapet łączy się z murami domu, gdyż wilgoć może wnikać nawet w niewielkie szczeliny.
Poza funkcjonalnością, parapety zewnętrzne stanowią również dopełnienie elewacji i dekorację wnęk okiennych. Kolorystyczne dopasowanie parapetów do ram okiennych, drzwi, bramy garażowej czy dachu, zapewni spójny i elegancki wygląd domu. Oferta producentów jest dziś tak bogata, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, zarówno pod względem kolorystyki jak i użytych materiałów.
Jak wybrać idealne parapety wewnętrzne?
Trudno sobie wyobrazić wnętrza domu bez parapetów, będących estetycznym wykończeniem wnęk okiennych. W ostatnim czasie nastała moda na odkrywanie okien poprzez rezygnację z firan a często nawet i zasłon. Tym samym parapet jest mocno wyeksponowany i warto w tej sytuacji potraktować go jako element wystroju, dopasowując go kolorystycznie i stylistycznie do reszty mebli i dekoracji. Podstawą jest dobranie parapetu do ram okiennych, gdzie najkorzystniej wyglądają elementy wykonane z tego samego tworzywa. Należy pamiętać przede wszystkim o estetycznym wykonaniu zarówno samego parapetu jak i jego montażu. Tylko wówczas całość będzie się dobrze prezentować.
Ponadto parapet powinien być łatwy w czyszczeniu, gdyż jest to miejsce szczególnie narażone na zakurzenie. Dzieje się tak z racji bliskości do grzejnika i okna, przez które z zewnątrz codziennie wpada do domu sporo zanieczyszczeń, pyłu czy piasku. Porowata i nierówna faktura może być trudna w codziennym czyszczeniu. Najłatwiej umyć parapety lakierowane lub pokryte laminatem.
Inną, niezwykle ważną cechą parapetów wewnętrznych jest ich wodoodporność. Poza oczywistymi sytuacjami, kiedy musimy umyć parapet, wilgoć może w niego wnikać przez cały czas, chociażby z powietrza. Szczególnie parapety w kuchni czy łazience powinny być bardzo odporne na wilgoć, której w tych pomieszczeniach bywa naprawdę sporo. Dlatego też nie zaleca się tam montażu parapetów drewnianych, dużo lepiej sprawdzą się modele z PCV, oklejone laminatem w drewnopodobnej kolorystyce.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.