Wertykalny ogród na balkonie

Wertykalny ogród na balkonie

Niewielka powierzchnia balkonu nie wyklucza posiadania okazałej kolekcji roślin. Kompaktowym, a jednocześnie oryginalnym rozwiązaniem jest tzw. ogród wertykalny założony na jednej z balkonowych ścian. Nie tylko ozdobi on balkon, lecz także pozwoli zasłonić nieestetyczną powierzchnię. Sprawdź, jak go wykonać!

Zakładaniem dużych ogrodów wertykalnych zajmują się profesjonalne firmy, które wykonują skomplikowane konstrukcje, często z dołączonym automatycznym systemem nawadniania. Nieco prostszy pionowy ogród można jednak wykonać samodzielnie. Specjaliści z firmy Ziemovit przedstawiają kilka inspiracji.

Ogród wertykalny z palet

Meble z palet nie wychodzą z mody. Okazuje się jednak, że z tego taniego i łatwo dostępnego materiału można stworzyć również oryginalną konstrukcję na balkon. Po oczyszczeniu (zeszlifowaniu w celu usunięcia ewentualnych drzazg) i zaimpregnowaniu palety wystarczy:

  • ustawić ją pionowo;
  • przymocować pomiędzy poprzecznymi deskami włókninę ogrodową (przyda się do tego zszywacz tapicerski);
  • do powstałych kieszonek wsypać ziemię ogrodową;
  • posadzić rośliny.

W takiej konstrukcji dobrze będą się czuć m.in. zioła, trawy ozdobne i jednoroczne byliny, takie jak aksamitki, goździki czy maciejki. Wybór odmian zależy oczywiście przede wszystkim od miejsca ustawienia palety i orientacji balkonu względem stron świata.

Ogród na wieszakach

Pionowy ogród można wykonać także za pomocą wieszaków balkonowych. Wystarczy nie montować ich do barierek, lecz przywiercić do ściany w dowolnych konfiguracjach. Tego typu wieszaki są na tyle stabilne, że bez przeszkód można na nich mocować doniczki i tworzyć konstrukcje przypominające wertykalny ogród. W tym przypadku pięknie będą się prezentować petunie, begonie i inne rośliny ze zwieszającymi się pędami.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak wybrać prowadnice do stołu synchroniczne?

Jako pionowe kwietniki można wykorzystać również:

  • drabinę;
  • naścienny wieszak na ubrania (wystarczy za pomocą sznurka powiesić na nim lekkie doniczki).

Pnącza na balkon

Swego rodzaju wertykalny ogród stworzą również efektowne pnącza posadzone w pojemniku stojącym przy ścianie. Warto wesprzeć je drewnianą drabinką, po której będą mogły się wspinać – nie wszystkie pnącza wykształcają bowiem tzw. wąsy czepne. Na balkonie sprawdzą się takie rośliny jak bluszcz, powojnik czy winobluszcz. Można posadzić je również przy barierce – gdy się rozrosną, stworzą na balkonie coś na kształt altany, chroniącej od słońca i zatrzymującej zanieczyszczenia. Pnącza rosną bardzo szybko, dlatego już w czasie jednego sezonu utworzą na balkonie zielony, naturalny parawan. Zajrzyj na stronę www.ziemovit.pl, aby dowiedzieć się więcej o pielęgnacji roślin pnących.

1 Komentarz

Dodaj komentarz