Zmywarka do zabudowy – jak wybrać? Za jakie udogodnienia i funkcje zmywarki warto dopłacić?

Zmywarka do zabudowy – jak wybrać?

Choć jeszcze kilka lat temu zmywarki nie miały tylu zwolenników co teraz, coraz więcej osób przekonuje się do zakupu tego sprzętu AGD. Oszczędność czasu oraz wody sprawia, że zmywarki stały się wręcz postrzegane jako jedno z niezbędnych urządzeń, takich jak lodówka, czy piekarnik. Jednak na rynku wybór zmywarek jest bardzo duży, dlatego warto zastanowić się, za jakie dodatkowe funkcje opłaca się dopłacić.

Zmywarki do zabudowy – zalety i wady

Gdy już podejmiemy decyzję o zakupie zmywarki, stoimy przed pierwszym trudnym wyborem: kupić sprzęt wolnostojący, czy do zabudowy? Od razu trzeba zaznaczyć, że zmywarkę do zabudowy powinny wybrać osoby, którym zależy przede wszystkim na estetyce oraz harmonijnym wystroju kuchni. Dzięki zabudowie urządzenia kuchenne są „schowane” pod jednolitymi frontami i tym samym nie zaburzają aranżacji.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zmywarki do zabudowy posiadają również wady. Takie sprzęty są niestety droższe od wolnostojących odpowiedników, a ich zakup trzeba uwzględnić już na etapie projektowania kuchni. Dlatego jeśli się nad tym zastanawiamy, warto najpierw sprawdzić dostępne na rynku modele w popularnych porównywarkach jak https://www.homebook.pl/zmywarki-do-zabudowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak kształtują się ich ceny oraz jakie mają możliwości wybrane zmywarki. A to w dużym stopniu ułatwi podjęcie decyzji.

Czym się kierować przy wyborze zmywarki?

Tak jak w przypadku jakiegokolwiek sprzętu AGD, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia, która wskazuje na to, jakie jest średnie zużycie energii podczas cyklu zmywania. W przypadku zmywarek dostępne są klasy energetyczne od A+++ do D, gdzie klasa A+++ generuję największą oszczędność prądu (co często ma niemałe przełożenie na nasze rachunki).

Aby urządzenie było ergonomiczne, trzeba starannie dobrać je pod kątem ilości zużywania wody podczas jednego cyklu – im mniej, tym oczywiście lepiej. Przy czym należy pamiętać, że ilość zużywanej wody będzie zależna również od wybranego programu, czy funkcji.

CZYTAJ TAKŻE:   Podstawowe elektronarzędzia, które przydadzą się każdemu majsterkowiczowi

Warto też dokładnie zastanowić się, jak duża zmywarka będzie nam potrzebna. Na rynku najbardziej popularne są urządzenia o szerokości 45 cm oraz 60 cm. Zakłada się, że sprzęt o szerokości 45 cm sprawdzi się w przypadku czteroosobowej rodziny, natomiast zmywarkę o szerokości 60 cm powinny wybierać rodziny wielodzietne.

Należy uwzględnić też, że w praktyce pojemność zmywarki, zależy również od jej wyposażenia. Jeśli kosze są funkcjonalnie rozmieszczone oraz posiadają dodatkowe uchwyty na kieliszki oraz przegródkę na sztućce, łatwiej jest w takiej zmywarce pomieścić więcej naczyń.

Funkcje i programy zmywarek – do czego warto dopłacić?

Większość zmywarek posiada standardowe programy, takie jak normalny (trwa ok. 110 – 120 min), wstępne zmywanie, ECO (oszczędny), BIO (delikatny program trwający ok. 200 min), szybki oraz wyparzanie. Ostatni program jest szczególnie istotny, gdy w domu mieszkają niemowlaki, ponieważ ułatwia skuteczne i szybkie wyparzanie dziecięcych butelek.

A na jakie dodatkowe funkcje na pewno warto zwrócić uwagę? Przydatny okazuje się program umożliwiający zmywanie przy połowie załadunku – wtedy urządzenie dostosowuje ilość pobranej wody do ilości naczyń. Dla osób zabieganych potrzebna może okazać się funkcja opóźnionego startu – wtedy wystarczy zaprogramować zmywarkę, która automatycznie załączy się o wybranej godzinie. Niektóre zmywarki wyposażone są również w elektroniczny sensor, który wykrywa ilość i stopień zabrudzenia naczyń oraz samodzielnie dobiera program.

Jak widać, możliwości jest wiele. Dlatego należy zastanowić się nad swoimi potrzebami i dopiero wtedy zacząć wybierać zmywarkę do zabudowy.

1 Komentarz

Dodaj komentarz