Przekładnia ślimakowa – sposób działania i zastosowanie

Przekładnia ślimakowa

Przekładnie ślimakowe stanowią jeden z najpopularniejszych elementów systemów napędowych powszechnie stosowanych w sektorze maszynowym. Znajdują one swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłu, dzięki czemu zawdzięczają swój uniwersalny charakter. Przekładnie ślimakowe bardzo często wykorzystywane są do budowy motoreduktorów, czyli maszyn napędowych, które z kolei stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych układów napędowych z uwagi na swoje kompaktowe gabaryty. Zatem czym charakteryzuje się przekładnia ślimakowa i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Przekładnia ślimakowa – budowa

Przekładnie ślimakowe to rodzaj przekładni zębatych, które składają się z dwóch podstawowych elementów w układzie usytuowanych względem siebie prostopadle. Pierwszym z nich jest ślimacznica (lub inaczej koło ślimakowe), czyli koła wklęsłego z zębami śrubowymi, które zazębia się z drugim elementem przekładni ślimakowej, ślimakiem. Jest to rodzaj wirnika śrubowego z gwintem przypominającym swoim kształtem trapez.

Schemat działania przekładni ślimakowej

Głównym zadaniem przekładni ślimakowej jest przenoszenie mocy z wału czynnego na wał bierny, a schemat działania przekładni opiera się na tarciu wytwarzanym przez dwa przeciwstawne moduły. Niezwykle istotnym aspektem działania przekładni mechanicznej jest kierunek przepływu wytwarzanej mocy, który uzależniony jest od elementu napędzającego uczestniczącego w jej przełożeniu.

CZYTAJ TAKŻE:   POiD – Branża stolarki budowlanej chce zmian w zapisach Warunków Technicznych

Zobacz także: http://wmediach.pl/silownik-srubowy-gdzie-znajduje-swoje-zastosowanie/

Przekładnia ślimakowa a samohamowość

Opisywany rodzaj przekładni zębatej w określonych warunkach może przybierać formę mechanizmu samohamowego, co może mieć pozytywne i negatywne skutki, w zależności od indywidualnych potrzeb. Samohamowość z jednej strony może nosić znamiona przypadku i być wywołana zastosowaniem nieodpowiedniego smaru, które z kolei powoduje nadmierne tarcie. Z drugiej jednak strony samohamowość przekładni może być w pełni intencjonalna – układ ślimakowy działający w jednym kierunku znajduje swoje zastosowanie zarówno jako przekładnia, jak i hamulec.

Przekładnia ślimakowa – zastosowanie

Przekładnie ślimakowe dostępne u najlepszych producentów napędów na polskim rynku, wśród których nie można nie wymienić firmy https://kacperek.com.pl/, cieszą się niemałym zainteresowaniem ze względu na swoją nieskomplikowaną budowę, jak również przystępną cenę. Mechanizm ślimakowy często używa się w maszynach podziałowych takich jak podzielnica czy napęd stołu frezarki, a także w urządzeniach obracanych lub kierowanych ręcznie. Przekładnie charakteryzujące się samohamowością natomiast są powszechnie wykorzystywane jako element budowy dźwigników ślimakowych, a nawet w maszynkach napinających struny w gitarze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz