Architekt wnętrz – na czym polega jego praca?

architekt wnetrz

Architekt wnętrz to osoba, która odpowiedzialna jest za opracowanie projektu różnego rodzaju wnętrz – od budynków mieszkalnych, po hotele, banki, restauracje, mieszkania, domy etc., a ponadto nadzoruje ich wykonywanie. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że można mu powierzyć wykonanie projektu elementów małej architektury, w tym np. placu zabaw. Jakie jeszcze wymagania stoją przed osobą zatrudnioną na tym stanowisku i jakie powinna mieć kwalifikacje? Podpowiadamy.

​Architekt wnętrz – wymagania

Wśród głównych wymagań, jakie powinna spełniać osoba ubiegająca się o stanowisko architekta jest to, czy posiada wykształcenie wyższe. W praktyce mowa o kierunku takim jak architektura czy też architektura wnętrz. Nie bez znaczenia pozostaje także znajomość programów graficznych pomocnych do tworzenia wizualizacji czy też projektów danych budynków tudzież wnętrz. Związek Polskich Artystów Plastyków może jednak w szczególnych przypadkach potwierdzić umiejętności danego fachowca, który nie posiada jednak dyplomu. W zawodzie tym przydatna jest także znajomość języka angielskiego wespół ze zdolnościami plastycznymi, inwencją twórczą, wyobraźnią przestrzenną, poczuciem estetyki, jak również doskonałym wyczuciem faktury, barw czy też kształtów. Warto, aby architekt miał wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, jak również teologii. Przydatna będzie również w kwestiach związanych z nowymi technologiami, a ponadto stylami oraz trendami w zakresie wnętrz oraz budownictwa.

CZYTAJ TAKŻE:   Dlaczego warto stosować moskitiery?

​Charakterystyka zawodu architekta

Architekt to osoba bardzo wszechstronna. Z powodzeniem można powierzyć jej wykonanie projektu zarówno danego obiektu, jak również wnętrza. Mowa o budynkach komercyjnych, użyteczności publicznej, obiektach sportowych, hotelach, pensjonatach, domach, mieszkaniach etc. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że sporządzi ona projekt różnego rodzaju elementów wpisujących się w małą architekturę albo też znaków informacji wizualnej, przestrzeni wystawowych – zwłaszcza dla różnych imprez promocyjnych oraz handlowych. Projekt wykonanych wnętrz musi wpisywać się w ich wykorzystanie (pełnioną funkcję), być funkcjonalny i dopasowany do preferencji zleceniodawcy. Zadaniem architekta jest dokładne zweryfikowanie charakteru danego obiektu, jak również przygotowanie wstępnego projektu. Ważna jest także kolorystyka, faktura, oświetlenie, wzornictwo zastosowanych materiałów, wyposażenie etc. Istotny jest także kosztorys prac. Pensja na tym stanowisku jest bardzo zróżnicowana – wiele zależy od tego w jakiej firmie jest on zatrudniony. Wysokość zarobków jest diametralnie różna także wtedy, kiedy architekt postanowi założyć własną działalność gospodarczą. Wiele na temat zarobków także w innych branżach można przeczytać np. w tym artykule https://itvszubin.pl/pl/636_sponsorowane/10760_dyskonty-placa-coraz-wiecej—sprzedawcy-poszukiwani-na-rynku-pracy.html.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz