Projekty domów jednorodzinnych – które z nich są najpopularniejsze?

projekt domu

Idealny dom, powinien spełniać wymagania wszystkich członków rodziny. Budowa domków jednorodzinnych jest o wiele bardziej popularna niż domów typu bliźniak czy w zabudowie szeregowej. Jednak i tu są projekty domów jednorodzinnych, które są bardziej popularne niż inne. Z czego to wynika? Między innymi z tego, że każda rodzina ma inne potrzeby czy budżet.

​Najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych

Przede wszystkim wśród popularnych projektów, można zauważyć jedną cechę wspólną. Jest to mała powierzchnia użytkowa obiektu. Najchętniej wybierane projekty domów jednorodzinnych to domki małe, gdzie wykorzystuje się maksymalnie potencjał rozkładu kondygnacji. Wśród top 10 projektów pojawiają się modele o powierzchni 100-120 m kwadratowych. Większe domy są mniej popularne, choć także projekty o 130-140 m kwadratowych, można wymienić jako te budzące spore zainteresowanie. Większe domy są wybierane rzadziej.

A co można powiedzieć o aspektach wizualnych? Królują proste bryły. Niektóre budynki mogą wyróżniać się połączeniem garażu z domem czy też linią okien. Coraz popularniejsze są choćby projekty z oknami narożnymi. Ale też wybieramy projekty domów z garażem w bryle. Nad nim można z powodzeniem zbudować taras lub pokoje.

Jeśli decydujemy się na projekt domu o paru kondygnacjach, najczęściej jego dach jest spadzisty. Zapewnia to przestrzeń na poddaszu, która może być również użytkowa. Oczywiście i domy parterowe mogą mieć dach o lekkim nachyleniu. Nie muszą być to prostokątne konstrukcje z całkowicie płaskim dachem.

​Parterowe czy wielokondygnacyjne projekty domów jednorodzinnych?

Wciąż to domy z dwoma kondygnacjami i użytkowym poddaszem są chętniej wybierane. Ale coraz częściej sprzedawane są projekty domów jednorodzinnych parterowych. Przyczyna może być prosta. Budowa domu parterowego o takiej samej powierzchni użytkowej, jak piętrowego, może być nieco tańsza. Odpada choćby koszt budowy klatki schodowej.

CZYTAJ TAKŻE:   Czym się kierować wybierając meble na zamówienie?

Jednak mając poddasze użytkowe, można pod skosami wygospodarować powierzchnię pomocniczą, która, choć nie wlicza się według prawa do powierzchni użytkowej, a jest dla mieszkańców dostępna. Oznacza to po prostu posiadanie nieco większej powierzchni, choć z utrudnionym dostępem przez niski sufit. Pod niskimi skosami można na przykład wstawić meble. Wtedy wykorzystamy tę pomocniczą powierzchnię w pełni.

Budynki parterowe cieszą się popularnością ze względu na dostęp do wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi albo seniorami, może to być lepsze rozwiązanie. Coraz więcej osób wybiera dom parterowy, po prostu z wygody. Nie trzeba przemierzać schodów kilkanaście razy dziennie!

​Jak wybrać projekty domów jednorodzinnych dopasowane do nas?

Warto zawsze obejrzeć kilka różnych projektów. Nawet jeśli myślimy o bryle wielokondygnacyjnej z poddaszem, dobrze jest też spojrzeć na alternatywne obiekty. Dobrze jest też znać warunki zabudowy obowiązujące na kupionej przez nas działce budowlanej. To one wyznaczają na jaki dom, możemy sobie pozwolić. Dlatego najlepiej najpierw je sprawdzić w urzędzie, a potem przeglądać projekty domów jednorodzinnych.

Zawsze warto skorzystać z porady pracowni projektowej. Możemy wybrać projekt całkowicie samodzielnie na podstawie tego, że nam się podoba. Jednak, jeżeli chcemy mieć dom dopasowany do naszych potrzeb, dobrze jest je przedyskutować z fachowcem.

Przeglądając oferty https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_jednorodzinne.html i konsultując swój wybór, łatwiej nam będzie wybrać projekt. Po prostu, gdy otwarcie powiemy, że szukamy domu jednorodzinnego dla 4-osobowej rodziny i czasem przyjmujemy gości, profesjonaliście łatwo będzie przedstawić nam konkretne propozycje. Unikniemy straty czasu na przeglądanie wszystkiego i znajdziemy dom, który naprawdę nas zadowoli.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz