Co i jak mierzymy w naszych domach?

Co i jak mierzymy w naszych domach?

Nikt nie wyobraża sobie domu w dzisiejszych czasach bez prądu, gazu, bieżącej wody czy ogrzewania. Wszystkie te dobra sprawiają, że życie od co najmniej kilkudziesięciu lat stało się znacznie wygodniejsze. Za komfort trzeba oczywiście zapłacić. Koszty, jakie ponosimy za korzystanie z wymienionych wyżej usług, wskazywane są dzięki różnego rodzaju wskaźnikom i miernikom. Zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś, jak działają te urządzenia? Poniżej wyjaśniamy pokrótce funkcjonowanie najpopularniejszych liczników zużycia, jakie spotkać można w polskich gospodarstwach domowych.

Urządzenia pomiarowe są specjalistyczną grupą urządzeń, których głównym zadaniem jest wskazanie użytkownikowi odpowiednich wielkości fizycznych wyrażonych w konkretnych jednostkach. Mówiąc prościej – to nic innego jak wszelkiego rodzaju liczniki, jakie znajdziemy w polskich domach. To one pokazują, ile wody lub prądu zużyliśmy przez cały czas korzystania z usług danego dostawcy. Takie mierniki są bardzo popularne i można je nabyć w wielu sklepach, również internetowych. Jakie konkretnie urządzenia pomiarowe stosujemy w naszych gospodarstwach?

Liczniki energii elektrycznej

Chyba najpopularniejsze mierniki, jakie znajdziemy w każdym domu. Pokazują one, ile prądu zużywa się w danym gospodarstwie. Każdy sprzęt podłączony do instalacji elektrycznej potrzebuje danej ilości energii do poprawnego funkcjonowania. Wszystkie te wartości pozyskiwane są właśnie przez licznik, który sumuje pobrane informacje i na podstawie jego danych ustalane są rachunki za prąd. Podstawową jednostką miary energii elektrycznej jest dżul. Powszechnie jednak wartość ta wykazywana jest w kilowatogodzinach (kWh). Obecnie montowane są liczniki elektroniczne. Dawniej powszechnie stosowano mierniki indukcyjne, jednak te były dużo bardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, które mogły mieć wpływ na poprawność działania urządzenia.

CZYTAJ TAKŻE:   Związek Polskie Okna i Drzwi podsumowuje rok 2019

Mierniki prądu

Skoro przy prądzie już jesteśmy, warto też zwrócić uwagę na uniwersalne mierniki prądu. Te niewielkie urządzenia służą do tego, by określić, czy np. w danym gniazdku natężenie energii jest prawidłowe. Taki gadżet z pewnością znajduje się w ekwipunku każdego elektryka. Podstawową jednostką natężenia prądu jest Amper.

Wodomierze

Swoje liczniki zużycia mają również wodociągi. Tzw. wodomierze pozwalają sprawdzić, ile wody wykorzystał dany odbiorca, a to z kolei pomaga ustalić opłatę w innym charakterze niż ryczałtowej. Co ciekawe, wszystkie liczniki od wody posiadają specjalny próg rozruchu. To specjalna wartość, poniżej której nie dokonują pomiaru. Najczęściej wodomierze dokonują pomiarów w metrach sześciennych (m3).

Gazomierz

Bardzo podobnie działa licznik gazu, czyli gazomierz. Przyrząd ten służy do pomiaru objętości gazu przepływającego w danym gospodarstwie domowym. Urządzenie wyraża odczytaną wartość w metrach sześciennych. Ciekawa jest budowa takiego miernika – gazomierze są bowiem silnikowe. Ruchomy element w postaci wiatraczku lub tłoku napędzany jest rzez różnicę ciśnień gazu po obu jego stronach. Istnieją też gazomierze zwężkowe, w których ilość gazu ustala się poprzez pomiar różnicy ciśnień po obu stronach zwężki umieszczonej w strumieniu przepływającego gazu.


Artykuł przygotowany dzięki https://el12.pl/urzadzenia-pomiarowe,k341

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz