Co warto wiedzieć o klamkach?

Pozornie mogłoby się wydawać, że zakup i montaż klamki to nic trudnego. W rzeczywistości czasami można spędzić dużo czasu nad wyborem najodpowiedniejszego modelu. Nawet warto to zrobić, aby ostatecznie nie zamontować elementu, który będzie nieestetyczny i niefunkcjonalny. Sam montaż też nie zawsze jest prosty. Wiele zależy od budowy klamki oraz od danych drzwi.

Z czego składa się klamka?

Najczęściej klamkę kojarzy się z ruchomym uchwytem oraz szyldem, czyli tarczą, za pomocą której konstrukcja jest przymocowana do drzwi. Definicję klamki czasami rozszerza się również o szyld dolny oraz zamek. Warto w tym miejscu zauważyć, że rodzajów klamek jest naprawdę wiele. Niektóre z nich to proste, niewielkie konstrukcje z minimalistyczną tarczą. Inne natomiast cechuje masywność oraz wydłużony szyld. Jednak to nie wszystkie różnice, jeśli chodzi o klamki dostępne dzisiaj na rynku.

Solidna klamka – czym różnią się poszczególne modele?

Wskazując na podstawowe różnice pomiędzy różnymi klamkami, warto wspomnieć o tym, że elementy te wykonywane są na różne sposoby. Za najsolidniejsze uznaje się modele odkuwane. Przeważnie wykonane są one z mosiądzu, ewentualnie z innego równie wytrzymałego metalu. Tego typu elementy określa się klamkami pełnymi. Cechuje je stosunkowo duży ciężar. Z założenia modele te mają być bardzo wytrzymałe i dobrze służyć przez długie lata. Natomiast klamki lekkie, określane też ozdobnymi, wykonywane są ręcznie. Najczęściej są mniejsze i lżejsze. Ich wytrzymałość zwykle jest mniejsza.

Wszystko o klamkach

Montaż klamki

W wielu przypadkach montaż klamki do drzwi jest bardzo prosty. Producent dostarcza pełen zestaw niezbędnych elementów. Tym samym klient otrzymuje uchwyt wraz z szyldem, a także odpowiednią liczbę śrub, nakładek i nakrętek. Jeśli grubość danych drzwi nie odbiega od normy, a budowa klamki nie jest szczególnie skomplikowana, montaż zabiera kilkanaście minut. Jednak w przypadku bardziej złożonych konstrukcji może to nie być takie łatwe. Ponadto, problem pojawia się w sytuacji, gdy grubość drzwi jest niestandardowa. W takim przypadku śruby mogą być zbyt krótkie lub zbyt długie. W skrajnych przypadkach klamka może zupełnie nie pasować do drzwi i przymocowanie jej w ogóle nie jest możliwe. Dlatego też przed zakupem klamki warto sprawdzić jej wymiary i ogólną charakterystykę, a następnie sprawdzić, czy te właściwości odpowiadają specyfice drzwi.

CZYTAJ TAKŻE:   ZŁOTA BUDOWLANA MARKA ROKU PO RAZ 8. W RĘKACH KLIMAS WKRĘT-MET

Nie zapominaj o estetyce

Klamka to element praktyczny, który powinien być funkcjonalny, aby mógł odpowiednio wypełniać swoją funkcję. Niemniej jednak warto pamiętać również o estetyce. Klamka jest elementem, którego trudno nie zauważyć. Dlatego też warto dopasować tę część do drzwi. Przede wszystkim powinna ona być dostosowana do koloru, kształtu i masywności drzwi. W przypadku cienkich i minimalistycznych drzwi lepiej sprawdzi się mniejsza klamka o prostej budowie. Natomiast jeśli drzwi są masywne, lepsze wrażenie będzie robiła większa klamka. Warto również pamiętać, że z estetycznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest montaż identycznych klamek we wszystkich drzwiach w domu.

Materiały przygotowany przy współpracy z Klamki-Drzwiowe.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz