Czym jest aranżacja w stylu francuskim i jak ją zastosować w niedużym mieszkaniu?

Styl francuski

Biel, duże okna, a także eleganckie dodatki to elementy, które najlepiej określają francuski styl wystroju wnętrz. Pomieszczenia przeważnie utrzymane są w jasnej tonacji kolorystycznej, zaś jadalnia połączona jest z salonem. Przepis na francuskie wnętrza dopełniają również kryształowe żyrandole oraz jasne drewno. Czym jeszcze jest aranżacja w stylu francuskim? I co zrobić, aby „zadomowiła się” w niedużym mieszkaniu, nadając mu wyjątkowy, atrakcyjny charakter?

Jak zaaranżować pomieszczenie w stylu francuskim?

Gust Francuzów już od wieków cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Niezależnie od tego, czy chodzi o kwestie modowe, czy aranżacyjne, mieszkańcy tego kraju są godni naśladowania pod niejednym względem. Jeśli chodzi o drugi z wymienionych aspektów, to przemyślane zestawienia mebli z innymi aranżacyjnymi dodatkami od zawsze kojarzyły się z francuską estetyką. We wnętrzach tych dominuje biel oraz jej odcienie. Obowiązkowym elementem w pomieszczeniu o francuskim wystroju jest tak zwany „ludwik”, czyli krzesło, fotel lub inny mebel, nawiązujący do estetyki czasów panowania francuskiego króla Ludwika XIV, o czym więcej też wspomina strona Interaktywna.pl. Innymi, ważnymi elementami tego typu wystroju są również stoliki oraz komody. Jeśli chodzi o okna, to powinny one być udekorowane najlepiej drapowanymi bądź marszczonymi zasłonami. Mile widziane są też kwieciste wzory, m.in. na obiciach mebli. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie lamp z fantazyjnymi abażurami, lustra ze złotym obramowaniem czy eleganckich obrazów bądź rzeźb. Francuskie aranżacje wnętrz świetnie komponują się z prowansalskimi dodatkami i elementami w stylu glamour.

Które pomieszczenie zaaranżować w stylu francuskim?

Spośród wszystkich dostępnych pomieszczeń, styl francuski najlepiej sprawdzi się w salonie. Tutaj należy jednak pamiętać o tym, aby zachować symetrię i równowagę. Meble powinny posiadać miękki i opływowy kształt, natomiast ściany jasną bądź pastelową boazerię. Salon utrzymany w stylu francuskim może być zarówno bardzo elegancki, jak i nieco rustykalny. Warto również zaznaczyć, że styl ten jak najbardziej da się zastosować nawet w niewielkim mieszkaniu. Przy aranżowaniu salonu we francuskim stylu należy jednak zwrócić uwagę, aby nie przesadzić z mnogością dodatków. To prosta droga do rezultatu, który sprawy, że salon – zamiast cieszyć oko elegancją i lekkością – zacznie przytłaczać swoim przepychem.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak dobrze wyspać się we własnym łóżku? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Triki przydatne przy aranżacji wnętrz

O symetrii w pomieszczeniu będzie świadczyć parzysta liczba mebli czy odpowiednie ich rozstawienie. Bardzo dobry efekt pomogą uzyskać dekoracje bogate w motywy roślinne. Mile widziane będą też dodatki w postaci lilii oraz muszel. Jeśli chodzi o tekstylia, to tutaj najlepiej sprawdzą się narzuty (grube), haftowane poduszki, a także zasłony z ornamentami. Sypialnia utrzymana we francuskim stylu nie może obyć się bez małej toaletki, na której stać będą ulubione perfumy. W przypadku takiego pomieszczenia o nieco większych rozmiarach, doskonałym pomysłem okaże się umieszczenie przestronnego lustra. Jak podpowiada też strona internetowa tutaj, w kuchni bądź w salonie aranżowanym na francuski styl warto zastosować porcelanowe oraz ceramiczne ozdoby. Dobrym miejscem do ich ekspozycji stanie się np. kredens.

Styl francuski sprawia wrażenie niewymuszonej elegancji. Chodzi w nim przede wszystkim o łączenie ze sobą elementów nowych i starych. Francuskie wnętrze jest śmiałe i wyrafinowane. Naturalne materiały oraz wystylizowane meble nadają mu niezwykły i niepowtarzalny szyk.

Myślisz o gruntownej zmianie aranżacji swoich czterech kątów? Ten artykuł jest dla Ciebie: Jak zaplanować budżet na remont mieszkania? 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz