Tak naprawdę na rynku związanym z produkcją okien można spotkać wiele różnych rodzajów, zaczynając od okien PCV, przechodząc przez okna drewniane i aluminiowe i kończąc na takim rodzaju, jak okna pasywne, które dla wielu osób są nowością. Tak nowość oczywiście ma też wiele nowych i bardzo potrzebnych kwestii technicznych. Jakie są zatem okna pasywne?
Okna pasywne – co to jest?
Okna pasywne to nic innego, jak po prostu okna energooszczędne. Wybierane są jednak tylko i wyłącznie do domów pasywnych, aby w stu procentach mogły wykorzystać swoje możliwości. Odpowiednio zaadaptowany budynek w przypadku takich okien jest konieczny. Okna pasywne mają niski wskaźnik przepuszczalności. Dzięki temu w domu utrzymywana jest stale odpowiednia temperatura oraz ciepło nie ucieka na zewnątrz. Dzięki temu w skali roku można zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Ochrona przed słońcem a okna pasywne
Okna pasywne nie tylko będą chroniły przed utratą ciepła w zimie, ale również będą dbały o to, aby pomieszczenie nie nagrzewało się latem do wysokich temperatur, co zapewnia odpowiednie nawilżenie pomieszczeń oraz odpowiednią temperaturę w środku. Niestety nie zawsze samo okno jest w stanie ochronić pomieszczenie, dlatego należy dodatkowo pomyśleć o zintegrowanych razem z oknami, roletach.
Budowa domu pasywnego i wybór okien pasywnych – koszty
Zostało już wspomniane, że aby pasywne okna mogły spełniać swoją funkcję, to muszą być odpowiednio dobrane go całego budynku pasywnego, który jest budowany. Jeśli chodzi o koszty, to należy wspomnieć, że są one wyższe niż w przypadku standardowej budowy. Zależne jest to od tego, że wybierane są nowoczesne technologie oraz stosuje się ekologiczne rozwiązania, które w wielu dziedzinach są droższe od tradycyjnych. Należy jednak spojrzeć na to z tej strony, że jeśli zainwestuje się w dom pasywny to koszty z biegiem lat się zwrócą i wyrównają, ponieważ korzystanie z pasywnego domu jest dużo tańsze.
Okna pasywne a ekologia
Z reguły okna pasywne znana są jako te ekologiczne, które pomagają w odpowiedni sposób zadbać o środowisko dookoła. Dom pasywny również będzie przyjazny dla środowiska, a to dzięki możliwościom oraz nowościom technicznym, jakie jest w stanie zaoferować to rozwiązanie budowlane.
Na co zwrócić uwagę wybierając okna pasywne?
Ważna w wyborze okien pasywnych jest izolacja cieplna, która określana jest współczynnikiem Uw. Im niższy wskaźnik Uw, tym izolacja cieplna będzie większa. Szczegółowe informacje znajdziesz na http://okna-kielce.com.pl/.
Konstrukcja okien pasywnych
Podstawowymi elementami konstrukcji okien pasywnych są:
● rodzaj szyby zespolonej i jej przenikalność,
● izolacyjność cieplna ramy okiennej,
● rodzaj ramki międzyszybowej.
Szyba zespolona musi być wykonana z potrójnym oszkleniem, który wypełniony jest szlachetnym gazem. Oszklenie powinno być pokryte powłoką niskoemisyjną, a jej izolacyjność cieplna powinna osiągać minimum 0,7 W/m2K. Z kolei profil ramy okiennej w oknach pasywnych powinien osiągać izolacyjność cieplną nie większą niż 0,9 W/m2k.
Ważne jest również to, aby ramka międzyszybowa nie była wykonana z aluminium, ponieważ jest ona wtedy mostkiem cieplnym. Zalecane jest, żeby była wykonana ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego.
Ponadto należy wspomnieć o tym, że bardzo ważna jest certyfikacja produktów pasywnych, ponieważ zakup produktów pasywnych bez tej certyfikacji jest kompletnie bez sensu, gdyż może zostać podważona oryginalność takiego produktu.
Wybór okien, a szczególnie tych odpowiednio wyspecjalizowanych, jak widać, to proces dość długotrwały zanim znajdzie się ten idealny rodzaj okien. Na szczęście od pomocy są również eksperci, którzy dokładnie wiedzą, co doradzać, dlatego tak ważny jest wybór firmy, która takimi ekspertami dysponuje.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.