Drzwi wewnętrzne drewniane

Drzwi wewnętrzne drewniane

Drzwi wewnętrzne to stały element niemal każdego mieszkania czy domu. Niemal – bo choć możemy sobie wyobrazić sytuację, kiedy dom jest drzwi wewnętrznych zupełnie pozbawiony, w naszej kulturze jest to naprawdę marginalne. Drzwi nie tylko są elementem wystroju, lecz również rozgraniczają pomieszczenia, dają poczucie większej prywatności, tłumią odgłosy czy pomagają w zachowaniu wyższej temperatury podczas sezonu grzewczego. To, jakie konkretnie drzwi wybierzemy, nie jest tak prostą kwestią, jakby się mogło wydawać. Wybór jest bowiem przeogromny.

Drzwi wewnętrzne dopasowane do pomieszczenia

Jednym z problemów z jakim musimy się zmierzyć wybierając drzwi wewnętrzne do danego pomieszczenia, jest jego powierzchnia. Nie chcemy ograniczać w nim miejsca. Drzwi jednak powinny pozostać w pełni funkcjonalne. Ergonomicznym rozwiązaniem mogą być drzwi otwierane do siebie. Jest to rozwiązanie trafne zwłaszcza w sytuacji, kiedy z danego pokoju, czy innego rodzaju pomieszczenia, wychodzi się na korytarz. Jest to sytuacja częstsza w domkach jednorodzinnych niż w mieszkaniach. Wówczas, przy zastosowaniu drzwi otwieranych od siebie, zapewnimy mniejsze ograniczenie przestrzeni wewnątrz pokoju.

Problem z ograniczaniem przestrzeni przez drzwi jest tym większy, im mniejszy posiada ono metraż. Jeżeli pokój jest malutki, wówczas warto zastanowić się nad zastosowaniem alternatywnych rozwiązań. Jednym z najlepszych są drzwi przesuwne. Takie drzwi potrafią zaoszczędzić sporo miejsca i zachować przestrzeń użytkową zarówno w pomieszczeniu, jak i na korytarzu. Bardzo podobnie działają drzwi zwijane w harmonijkę. Nie są to jednak rozwiązania idealne. Drzwi tego typu mogą dużo słabiej izolować dźwięki. Wybór modeli tego typu drzwi drewnianych jest również bardziej ograniczony. Także stajemy przed wyborem: albo większa powierzchnia użytkowa pomieszczenia, albo mniejszy wybór i słabsze parametry drzwi.

Materiał na drzwi – czy drewno zawsze jest najlepsze?

Wybór materiału z którego wykonane są drzwi to również bardzo ważna decyzja. Jest taką zarówno w przypadku wewnętrznych, jak i zewnętrznych drzwi. Wewnętrzne zazwyczaj oferują nam w tej gestii większe pole do manewru, zwłaszcza z racji częstego wykorzystania szkła. Drzwi drewniane nadal jednak pozostają najczęściej wybieranymi drzwiami wewnętrznymi w domach Polaków. Przemawia za tym optymalny zestaw cech oferowanych przez samo drewno – jest to materiał wytrzymały, odporny na zużycie, można go odnawiać i poddawać renowacji, a przy tym jest bardzo estetyczny. Czego chcieć więcej?

CZYTAJ TAKŻE:   TOP 4 - czyli o czym warto pamiętać podczas urządzania salonu?

Opcji wyboru zarówno materiału wykonania, jak i konkretnego wzoru, jest mnóstwo. Dochodzi do tego jeszcze opcja zamówienia drzwi wykonanych dokładnie według naszych wskazówek. Najpopularniejsze drzwi wewnętrzne wykonywane są z płyt klejonych warstwowo, z litego drewna oraz z drewna z częściowym przeszkleniem. Każda opcja ma swoje wady i zalety, i każdą praktycznie można zastosować do wielu różnych aranżacji danego pomieszczenia. Tworzywa sztuczne, stosunkowo rzadko stosowane, mogą być również stylizowane wyglądem na inny materiał. Zazwyczaj drzwi z tworzywa są stylizowane na drzwi drewniane, choć nie zawsze, wybór jest bowiem bardzo szeroki.

Drzwi dopasowane do aranżacji

Wiele osób lubi samodzielnie wyposażać całe mieszkanie i tworzyć dostosowane do swoich własnych gustów aranżacje. Drzwi są stałymi elementami pomieszczeń, które trzeba wziąć pod uwagę. Najczęściej w Polsce wybierane są drzwi drewniane. Materiał te jest uniwersalny, nie tylko jeżeli chodzi o właściwości izolacyjne, lecz przede wszystkim estetykę. Drewno jest ponadczasowe. Było modne kilkadziesiąt lat temu i z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy obstawiać, że za kolejnych kilkadziesiąt również będzie bardzo często wykorzystywane. Pasuje do aranżacji w różnych stylach, zarówno tych minimalistycznych i nowoczesnych, jak i klasycznych.

Błędem byłoby zakładanie, że do każdego pomieszczenia w domu potrzebujemy zamówić takie same drzwi. Możemy traktować to dowolnie, a nawet powinniśmy tak robić. Różne pomieszczenia potrzebują różnej oprawy. Dodatkowo z racji ich przeznaczenia możemy chcieć, aby odznaczały się innymi właściwościami. Drzwi do łazienki dla przykładu powinny być mniej narażone na działanie wilgoci, zaś drzwi do gabinetu, w którym ktoś będzie pracować, powinny wykazywać się lepszymi parametrami izolacji dźwięku. Drzwi do łazienki zazwyczaj są mniej dźwiękoszczelne, chociażby z racji tego, że potrzebujemy zamontować w nich tunele wentylacyjne. Każda przestrzeń rządzi się swoimi prawami, i powinniśmy brać to pod uwagę.

Różnorodność modeli, różnorodność cen

Tak jak w przypadku innych elementów wyposażenia domu, także w przypadku drzwi wewnętrznych drewnianych rozpiętość cenowa jest naprawdę spora. W wielu przypadkach ogranicza nas tylko zasobność naszego portfela oraz wyobraźnia. W przypadku drzwi wewnętrznych robionych na zamówienie możemy naprawdę zaszaleć. Z kolei standardowe, seryjne linie można zakupić w naprawdę przystępnych cenach. Polecamy potraktować drzwi jako inwestycję. Te lepszej jakości będą służyć nam dłużej, można je również odnawiać, zwłaszcza w przypadku modeli wykonanych z litego drewna

1 Komentarz

Dodaj komentarz