Konserwacja boazerii drewnianej

Konserwacja boazerii drewnianej

Kiedyś była świadectwem majętności i dobrego gustu, dumnie zdobiła ściany niemal każdego przedpokoju. Dzisiaj jest jednak inaczej. Boazeria drewniana nie należy do naszych ulubionych elementów wystroju wnętrz. Wielu uważa, że to symbol minionych czasów. Niektórzy sądzą nawet, że jest powodem do wstydu i decydują się na jej usunięcie. Zupełnie niesłusznie.

W końcu drewno zawsze będzie drewnem – w pełni naturalnym materiałem, który towarzyszy człowiekowi od zawsze. Czasami wystarczy odrobina pomysłowości i chwila wolnego czasu, aby zupełnie odmienić wygląd naszej boazerii. Dzięki temu boazeria może odzyskać dawny blask i stać się wyjątkowym elementem naszego mieszkania.

Boazeria Thermory

Co zrobić ze starą boazerią?

Na to pytanie wielu designerów łapie się za głowy i udziela zdecydowanej odpowiedzi: zerwa. Musimy wziąć jednak pod uwagę fakt, że to tylko jedna z wielu możliwości – i to wcale nie ta najlepsza i najrozsądniejsza. Co oznacza zerwanie boazerii? Nie tylko pozbycie się elementu, który ma określoną wartość i spory potencjał, ale także inne, konkretne straty – zazwyczaj uszkodzeniu ulegnie sama ściana, a to będzie wiązało się z koniecznością naprawienia szkód, w tym szpachlowania i gruntowania. Co zatem zrobi?

Podarować boazerii nowe życie! W końcu przez lata użytkowania miała prawo do stracenia blasku i odbarwienia się. Niewielkimi kosztami i skromnym nakładem pracy jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę imponujące efekty. Opcji jest bardzo dużo – dopasujmy kolorystykę do projektu naszego domu lub mieszkania. W lekkim stylu skandynawskim świetnie prezentują się deski pomalowane na biało, ale do naszej dyspozycji pozostaje pełna paleta barw.

Malowanie boazerii drewnianej

Internetowy hit głosił, że nie da się pomalować aluminium. Wszyscy wiemy jednak, że z drewnem jest zupełnie inaczej. Nowy kolor na ten naturalny materiał naniesiemy bez większego trudu. Świetnym pomysłem może okazać się także pokrycie boazerii środkiem, który wydobędzie i zakonserwuje jej piękno – przecież pokryte cudownym usłojeniem drewniane deski prezentują się świetnie same w sobie i czasami wystarczy tylko pomóc naturze.

CZYTAJ TAKŻE:   Pierwotny rynek nieruchomości w Poznaniu

Boazeria świerkowa

Niezależnie od podjętej decyzji, konieczne prace będą wyglądać podobnie. Zawsze wybierajmy profesjonalne preparaty. Tylko one dadzą nam gwarancję utrzymującego się długo efektu. Nie warto oszczędza, w końcu niezbyt często decydujemy się na tego typu odświeżanie boazerii, a dzięki dobremu produktowi zyskamy pewność, że nie będziemy musieli powtarzać procedury przez długie lata. Oto krótki przewodnik, jak krok po kroku odmienić naszą boazerię nie do poznania:

1) Szlifowanie boazerii. Przede wszystkim musimy oczyścić powierzchnię drewna i ściągnąć z niej stary lakier. W tym celu wykorzystajmy papier ścierny lub szlifierkę. Następnie dokładnie oczyśćmy i odkurzmy całą powierzchnię.

2) Naprawa powierzchni – w czasie długich lat użytkowania na powierzchni boazerii mogło powstać wiele ubytków. Teraz mamy doskonałą okazję do zaszpachlowania sęków lub dziur po wkrętach.

3) Nałożenie farby lub lakieru – ostatni, trzeci krok to nałożenie preparatu na suchą i czystą powierzchnię boazerii. Najpierw nałóżmy pierwszą warstwę, odczekajmy do wyschnięcia i dopiero wtedy nałóżmy kolejną warstwę. To wszystko. Nasza boazeria zyskała nowe życie!


Tekst powstał we współpracy z firmą Komplex Market dostawcą i producentem desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

2 Komentarze

Dodaj komentarz