Idealny fotel do salonu – jak wybrać?

Idealny fotel do salonu – jak wybrać?

Wydawałoby się, że wybór fotela do salonu to drobnostka. A jednak jest kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę. Oczywiście na pierwszym miejscu zwykle stawiamy wygodę. Wygodne oparcie, miękkie siedzisko, podłokietniki – to właśnie one decydują o naszym komforcie i zdrowiu naszego kręgosłupa. Ale jeśli wybieramy fotel do salonu, ważny jest także jego wygląd –  zwykle musi on pasować do stylistyki wnętrza, choć niekoniecznie…

Wygoda na miarę naszych oczekiwań

Jeśli zależy Ci na tym, by siedzenie na fotelu było przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i Twojego kręgosłupa, zwróć uwagę na to, by fotel, który wybierzesz, był ergonomiczny . Co to oznacza? Że powinien być on doskonale wyprofilowany dostosowany do potrzeb osoby, która będzie go użytkować. A jak wiadomo, każdy ma inne potrzeby. Jedni cenią sobie twarde oparcia, inni lubią „zapadać się” w mięciutkie siedzisko. Dla jednych fotel będzie służył do czytania książek, dla innych będzie miejscem, w którym można sobie uciąć drzemkę. Ale co zrobić, gdy chcemy kupić jeden fotel, który zaspokoi oczekiwania całej rodziny? Najlepszym wyborem będzie fotel regulowany w taki sposób, by był wygodny w użytkowaniu niezależnie od wzrostu użytkownika. Takie fotele znajdziecie w grupie SMART marki Gala Collezione. Meble z grupy SMART to fotele z funkcją relaksu. Możemy więc regulować tutaj kąt nachylenia oparcia i podnóżka tak, by przybrać pozycję najwygodniejszą dla nas – siedzącą czy półleżącą.

Wybierając fotel, powinniśmy wziąć pod uwagę również kilka ważnych zasad. Przede wszystkim siedzisko fotela powinno być stabilne. Jego głębokość i szerokość musi wynosić co najmniej 40 cm. Pamiętajmy też, że konstrukcja fotela powinna umożliwić nam swobodny ruch ramion. Jeśli zależy nam na komforcie, musimy również wybrać odpowiednie wypełnienie. Najlepsza będzie pianka wysokoelastyczna lub poliuretanowa oraz sprężyny faliste, które wpływają na elastyczność i sprężystość fotela.

CZYTAJ TAKŻE:   Ścianki ażurowe - jak je wprowadzić do wnętrza?

Wygląd – fotel jako element dekoracyjny

Czasami fotel kupujemy nie tylko dla wygody, ale także dla urozmaicenia wnętrza. Musimy jednak zastanowić się, czy fotel ma pasować swoim wyglądem do reszty mebli i dekoracji czy może sam ma stanowić element dekoracyjny. W pierwszym przypadku warto wybrać model, który jest uzupełnieniem kolekcji mebli wypoczynkowych do salonu. Jeśli jednak fotel ma przyciągać uwagę, wybierzmy coś o intensywnym kolorze czy oryginalnym kształcie. Musimy pamiętać, że ten jeden fotel może całkowicie zmienić charakter wnętrza. Jeśli chcemy uzyskać wrażenie przytulności i podkreślić domowe ciepło, postawmy na fotele z tapicerką wykonaną z tkaniny. Gdy zależy nam na szyku i elegancji, warto wybrać np. nowoczesny fotel o kubełkowym kształcie wykonany ze skóry. Oczywiście wśród szerokiej oferty mebli możemy wybrać także fotele stylizowane na minione epoki, jak np. szezlongi w stylu Ludwika Filipa z ozdobnymi pikowaniami i drewnianymi nóżkami. Nadają one całemu pomieszczeniu bardziej luksusowy charakter. Na uwagę zasługuje również fakt, że możemy na nich wypoczywać w pozycji leżącej.

Niezależnie od tego, jaki fotel wybierzecie, pamiętajcie, by nie kupować tylko oczami. W końcu nasza wygoda jest najważniejsza i to właśnie ją powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu.


Artykuł został przygotowany we współpracy z Gala Collezione, producentem mebli modułowych, sof, narożników i foteli: http://www.galameble.com/fotele-twoja-strefa-relaksu/

1 Komentarz

Dodaj komentarz