Niebanalne i oryginalne wzornictwo sprzed lat, które przetrwało próbę czasu coraz częściej zyskuje drugie życie. Fotel z czasów PRL-u? Ceramika po babci, czy kanapa z lat 60-tych, to tylko przykłady mebli i dodatków z duszą, które mogą całkowicie odmienić wnętrze. Wystarczy dobrze przeszukać strych czy pchli targ, by wyłowić prawdziwe perełki i stworzyć zupełnie nową i wyjątkową aranżację.
Seryjne meble i dodatki sprawiają, że wnętrza stają się powtarzalne, a nawet bywają nudne. Nie trzeba jednak wiele, by aranżacja nabrała indywidualnego charakteru. Jednym z doskonałych sposobów, by uzyskać taki efekt jest dobranie dodatków i mebli w stylu vintage. Sięganie do korzeni i oryginalnych przedmiotów z minionych epok wywodzi się ze świata mody. Mimo iż sklepy odzieżowe oferują co sezon nowe kolekcje, to pasjonaci mody na prawdziwe ubraniowe łowy wybierają się do second handów, gdzie znajdują perełki od projektantów. Oryginalne i dobrze zaprojektowane rzeczy mają bowiem ponadczasowy styl, zawsze wyglądają dobrze i nie starzeją się. Podobnie jest z elementami wystroju wnętrz. Sięganie do korzeni, chęć wyróżnienia się i pokazania własnego charakteru, to najważniejsze z powodów, które wpływają na niesłabnące zainteresowanie rzeczami retro. Stylu vintage nie trzeba się obawiać. Nie wprowadza on do wnętrz zapachu naftaliny i ciężkich antyków. Wręcz przeciwnie – pozwala on na zabawę formą i łączenie starego z nowym. Jak wykorzystać jego elementy we wnętrzach?
Kuchnia w stylu vintage
Styl vintage najłatwiej przenieść do serca domu. To właśnie w kuchni bez trudu można zaaranżować dodatki z przeszłością. Czasem nie trzeba ich daleko szukać. Wystarczy zajrzeć do kredensu babci czy na strych, gdzie w pudłach można znaleźć oryginalną ceramikę z przeszłością. Ręcznie malowane filiżanki, grube szklanki tzw. „musztardówki”, dzbanki, miedziane zaparzacze do kawy, czy kolorowe miski i zapomniane syfony mogą nie tylko pięknie prezentować się na stole, ale także zdobić kuchenne witryny i blaty. Jako dodatki można wykorzystać także cynowe konewki i doniczki we wzory, w których warto posadzić zioła. Znalezienie wiekowego i sprawnego sprzętu AGD może być trudne, jednak wielu producentów oferuje stylizowane urządzenia kuchenne, które mogą być dopełnieniem aranżacji w stylu vintage. Pastelowy toster, czajnik lub obła lodówka z metalowym uchwytem mogą wprowadzić całkiem nowy klimat do nowoczesnej kuchni. Charakteru mogą także nadać kafle we wzory lub cegły, które wypełnią przestrzenie między szafkami kuchennymi, a blatem oraz stylizowane lampy wiszące.
Łazienka retro
Styl vintage można także zaaranżować w łazience. Wolnostojąca wanna na nóżkach, krany z kurkami, umywalka w kształcie misy i fotel ustawiony w kącie, to przepis na wygodny pokój kąpielowy z duszą. Przed urządzeniem takiego wnętrza, warto odnowić oryginalne kafle i np. ręcznie je pomalować oraz zachować podłogę z desek i drewniane meble łazienkowe. Czasem wystarczy zmienić w nich gałki na ceramiczne, by odzyskały swój urok sprzed lat. Na sąsiedzkiej wyprzedaży można za to poszukać mosiężnej armatury, stylizowanych mydelniczek czy flakonów na perfumy. Dzięki nim łazienka nabierze zupełnie nowego charakteru.
Salon z duszą
Styl vintage może mieć wiele różnych odsłon. Inspiracje można czerpać z czasów lat 60-tych, 70-tych czy PRL-u, z którego pochodzi wiele kultowych przedmiotów i mebli codziennego użytku o charakterystycznym wrornictwie. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by inspirować się popkulturą i przenieść do salonu klimat rodem jak z amerykańskich kawiarni czy loftów. Wykorzystać warto oryginalne meble. Ich stan może pozostawiać wiele do życzenia, jednak czasem wystarczy odrobina inwencji, by stary fotel, krzesło czy komoda zyskały nowe życie. Nie ma sztywnych reguł, których należy przestrzegać. Warto, więc wykorzystać własną inwencję, postawić na kolorowe tkaniny i zmienić obicie gotowych mebli. Czasem wystarczy, by w wiekowych szafkach czy komodach zmienić fronty i gałki, by przedmioty zyskały drugą młodość. Zgodnie z modą na reuse własna renowacja może pójść o krok dalej i całkowicie zmienić przeznaczenie sprzętów. Stary okrągły stół można przerobić na stolik kawowy skracając jego nogi, a taboret przerobić na stolik pomocniczy. Więcej pomysłów na wykorzystanie stylu vintage we wnętrzach można znaleźć na: http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-wybrac-styl/styl-vintage,pr51.html.
Dodatki w stylu vintage
Dopełnieniem aranżacji są oczywiście dodatki i akcesoria. Warto szukać ich na pchlich targach, gdzie często za bezcen można kupić oryginalne przedmioty sprzed epoki. Trzeba zwracać szczególną uwagę na lampy, ceramikę, elementy zastawy stołowej, plakaty i obrazy. Czasem pozornie niepotrzebna rzecz może stać się nową ozdobą mieszkania. Przykładowo wiekową walizkę warto wykorzystać jako półkę. Duże pole do kreatywności daje także dobór tkanin i wzorów. Do stylu vintage pasują zarówno matowe filce czy len, jak i miękki welur czy połyskujący aksamit. Z powodzeniem można zastosować je w tapicerkach, poduszkach, zasłonach i obrusach. Należy jednak pamiętać, by stanowiły one ze sobą harmonijną całość i grały ze sobą w obrębie jednej tonacji kolorystycznej. Mile widziany jest także print np. geometryczny, botaniczny czy zwierzęcy, który może stawić motyw przewodni. Na koniec nie można także zapomnieć o roślinach, które w wielkim stylu powracają na salony i świetnie współgrają ze stylem vintage. Na tle mebli i dodatków z minionych lat pięknie prezentują się soczyste zielone liście monstery czy sukulentów. Małe doniczki z kaktusami ustawione obok oryginalnej ceramiki i plakatów mogą tworzyć zgraną i stylową całość.
fot. pixabay.com
dopełnieniem będą schody wykonane z marmuru 🙂