Instalacje fotowoltaiczne w Gdańsku, które wybrać?

gdansk fotowoltaika

Z wielu powodów fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Szczególnie inwestycje jak fotowoltaika Gdańsk i okolice Trójmiasta w ostatnich latach zdecydowanie nabrały tempa. W energię elektryczną ze słońca inwestują nie tylko przedsiębiorstwa produkcyjne i firmy z branży hotelarskiej, ale i zwyczajni ludzie, którzy chcą chronić środowisko naturalne i obniżyć swoje rachunki za prąd. Korzystając z własnej produkcji energii można być również niezależnym od prądu z sieci. Jakie jeszcze inne zalety instalacji pv można wymienić?

Instalacje fotowoltaiczne — przyszłość zielonej energii

Większość osób rozważa instalację fotowoltaiczną jako dodatkowe źródło pozyskiwania energii elektrycznej w zrównoważony dla środowiska sposób. I jest to prawdą. Za pomocą paneli fotowoltaicznych można uzyskiwać energię elektryczną bez ingerencji w środowisko naturalne. A odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej pozwoli na czerpanie energii elektrycznej tylko z niej.

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne można połączyć np. z pompą ciepła, która będzie odpowiedzialna za ogrzewanie domu jednorodzinnego również bez ingerencji w środowisko. Takie rozwiązanie nie zostawia śladu węglowego czy odpadów. Można więc korzystać z czystej energii, aby zapewnić nie tylko prąd, ale i ogrzewanie. Oznacza to, że ponoszone koszty stałe na te dwa rachunki będą zredukowane do minimum. Oczywiście cena instalacji fotowoltaicznej i pomp ciepła może na początku wydawać się wysoka, ale warto pamiętać, że w wielu gminach można otrzymać dofinansowanie, a wtedy koszty są jeszcze bardziej opłacalne.

CZYTAJ TAKŻE:   Park Wodny Koszalin zdobył prestiżową nagrodę

Panele fotowoltaiczne — zalety przewyższają koszty inwestycji

To ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna zależy od wielu czynników. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego w odpowiedniej ilości, aby zaspokoić bieżące zapotrzebowanie obiektu, ale i zmagazynować energię na później lub umożliwić odsprzedaż nadwyżki do sieci. Z drugiej zaś strony ogniwa fotowoltaiczne nie muszą być montowane w tak dużej ilości, jak tylko się zmieści na terenie obiektu. Najlepsza jest zrównoważona instalacja fotowoltaiczna, która produkuje energię elektryczną w potrzebnej ilości.

Inna kwestia dotyczy przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej. Do poboru energii z tej instalacji może być podłączona pompa ciepła czy inny system ogrzewania, a także bojlery na ciepłą wodę czy po prostu cała instalacja elektryczna w budynku i magazyn energii. Planując instalację należy uwzględnić, co będzie do niej podłączone i jaki ma pobór mocy. Dzięki temu można nie tylko wyliczyć opłacalność fotowoltaiki, ale i wykonać najlepszy projekt, aby montaż paneli był opłacalny a cały zestaw fotowoltaiczny działał prawidłowo.

Choć koszt instalacji fotowoltaicznych wciąż jest spory, warto pamiętać o tym, że przyniesie on spore oszczędności w długim terminie. A co ważniejsze zapewnia samodzielność energetyczną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz