Jak dobrać szafę do domu, by nie żałować? Czyli krótki poradnik o funkcjonalności, ale i wygodzie oraz stylu

Szafa w mieszkaniu

Każdy marzy o funkcjonalnej garderobie, wszak spiesząc się rano do pracy czy by podwieźć dzieci do szkoły, chcemy mieć wszystko pod ręką i od razu widoczne, a przy tym planując stylizację z wyprzedzeniem mieć pewność, że nie będzie trzeba spędzić jeszcze dodatkowej godziny na odprasowywaniu rzeczy, które zgniotły się z powodu ciasnoty wewnątrz. Co zrobić, aby szafa była funkcjonalna, wygodna i stylowa? Jak dobrać ją do wnętrza? Oto nasz krótki poradnik.

Zwróć uwagę na miejsce, gdzie ma stanąć szafa – czy możesz pozwolić sobie na wymarzony model?

Nie zawsze nasz pokój umożliwia postawienie dużej szafy. Jeśli przeznaczony jest na nią narożnik pokoju, zawsze można zdecydować się właśnie na model o trapezowym kształcie. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy chcesz zagospodarować kąt, a jednocześnie zamaskować np. pękniętą ścianę. Jeśli w pokoju masz zamontowane ogrzewanie podłogowe, to jak wiesz, dobrym wyborem są meble na nóżkach, które nie zakłócają przepływu ciepła. Zatem wtedy świetnie sprawdzi się szafa w stylu skandynawskim na wysokich nóżkach albo model wnękowy, czyli drzwi na prowadnicy, a za nimi półki. Jeśli pokój jest przestronny, to doskonałym wyborem będzie tradycyjna szafa przesuwna, która sprawdzi się także w mniejszym pokoju o standardowym prostokątnym kształcie, gdyż do wyboru wszak masz różne rozmiary takich modnych szaf.

Dobór szafy

Szafa przesuwna powinna mieć odpowiednią szerokość, a także ciche prowadnice

Jeśli decydujesz się na modne szafy przesuwne, to musisz zadbać o ich ergonomię. Jak wiadomo taka szafa sprawdzi się nie tylko w sypialni czy pomieszczeniu garderobianym, ale również w przedpokoju, a nawet salonie. Istotne znaczenie ma nie tylko jej długość czy wysokość, ale przede wszystkim głębokość i sposób montażu drzwi przesuwnych. Ważne, by w miejscu, gdzie znajduje się drążek znajdowały się drzwi, które są położone na zewnętrznej prowadnicy, tak by było więcej miejsca na ubrania, a wieszaki bez problemu się mieściły i nie było konieczności prasowania każdej wyciągniętej z szafy rzeczy. Jeśli chodzi o prowadnice, to ważna jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie ciche domykanie. Ma to istotne znaczenie, gdy szafa znajduje się w sypialni z której korzystają dwie osoby. Jeśli nie wstajecie o jednej porze, to dzięki cichej szafie nie obudzisz partnera czy też partnerki, zatem ergonomia i wygoda zostanie zachowana.

CZYTAJ TAKŻE:   Na dzień dobry i dobranoc - małe i wielkie rozwiązania dla komfortowej sypialni od WAJNERT MEBLE

Jeśli nie chcesz montować dodatkowo lustra, zdecyduj się na model ze szklanym frontem

Montowanie lustra na ścianie w sypialni nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli tę ścianę chcesz wykorzystać do powieszenia telewizora. To jednak nie znaczy, że lustra w sypialni nie będzie, wszak możesz wybrać szafę z lustrem na froncie. Takie modele znajdziesz zarówno wśród tradycyjnych szaf uchylnych, jak i przesuwnych. Lustro może być pojedyncze lub umieszczone na całym froncie i tworzące jedną dużą taflę, która przy okazji optycznie powiększa przestrzeń. Taki model będzie doskonały do wąskiego przedpokoju. Wybór szafy z lustrem nie wyklucza połyskujących frontów, gdyż takie rozwiązanie może dobrze się prezentować, choć można także zdecydować się na szafę z widocznym rysunkiem drewna i lustrem na jednym ze skrzydeł, co sprawdza się zarówno w tradycyjnie, jak i nowocześnie urządzonych mieszkaniach.

Szafa

Wybierz szafę, której wnętrze możesz samodzielnie zaprojektować albo gotowe rozwiązanie

Poza designem i funkcjonalnymi rozwiązaniami technicznymi czy samą budową zewnętrzną szafy, istotne znaczenie ma jej zaaranżowanie wewnątrz, czyli zaprojektowane podziały. Można wszak w środku mieć same półki albo drążki albo też mieszane rozwiązanie. To ostatnie wydaje się najbardziej korzystne, gdyż pozwala w jednej szafie znaleźć miejsce na płaszcze, garnitury i sukienki, jak i bluzy, t-shirty czy jeansy. Co więcej w szafie mogą znaleźć się również szuflady, a więc mała komoda pośród otwartych półek, która sprawdzi się choćby na bieliznę. Takie rozwiązania dostępne są wśród gotowych szaf. Wnętrze można jednak często samodzielnie zaprojektować. Jeśli potrzebujemy wysokiej szafy i jednocześnie całe jej wnętrze chcemy wykorzystać, to nad drążkami mogą znaleźć się półki. Można również zdecydować się na tzw. opuszczane drążki, które umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni wewnątrz szafy albo specjalne wysuwane półki na paski czy krawaty.

Niewątpliwie szafa jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu. Warto więc dobrze się zastanowić, który model będzie najodpowiedniejszy do naszego wnętrza, aby zapewniał ergonomię, a jednocześnie zachwycał designem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz