Jak domowymi sposobami wybielić firanki?

Śnieżnobiałe firanki do chluba i duma każdej pani domu, nie tylko tej uznawanej za perfekcyjną. Jednak firanki wraz z upływem czasu tracą swoją biel. Jak więc zadbać o nie nie stosując silnych wybielaczy, a wykorzystując do tego celu znane od dawna domowe sposoby?
Nawet te najdroższe firanki, wykonane z wysokiej jakości materiałów są narażone na długotrwałe zanieczyszczenia, osiadanie kurzu, zanieczyszczenia przedostające się z zewnątrz czy dym papierosowy. Wszystkie te czynniki powodują, iż firanki prędzej czy później blakną i zamiast śnieżnobiałe stają się po prostu pożółkłe. Na szczęście istnieje kilka domowych, sprawdzonych sposobów na przywracanie firankom idealnej bieli. Jeden ze sposobów na wybielenie firanek polega na zastosowaniu własnoręcznie przygotowanego roztworu z soli. Wystarczy firanki przez kilka czy kilkanaście godzić moczyć w roztworze soli, a następnie wyprać w normalnym cyklu. Należy pamiętać, by na każde 10 litrów wody przygotować 250 g soli. Poza solą, do wybielania firanek wykorzystać można również proszek do pieczenia – w tym przypadku opakowanie proszku należy rozprowadzić w 5 litrach wody. Podobnie jak przy użyciu soli, taki i w tym przypadku należy firanki przez kilka godzin moczyć, a następnie wyprać w normalnym cyklu.

Szukasz firan do swojego mieszkania? Odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/103-firany

Wybielanie firanek to jedno, ale ja je prać aby cieszyć się ich estetycznym wyglądem najdłużej jak będzie to możliwe? Tu wątpliwości dotyczą przede wszystkim sposobu prania – prać ręcznie czy może w pralce? Tak naprawdę niezależnie od tego, z jakiego materiału są one wykonane są bardzo delikatne. Dlatego większość producentów zaleca, by firanki prać ręcznie. Także sposób prania należy dobrać do zastosowanego do ich uszycia materiału. W przypadku firanek wykonanych z materiałów naturalnych należy prać je ręcznie w ciepłej wodzie z wykorzystaniem delikatnego mydła. W tym przypadku należy je bardzo dokładnie wypłukać, nawet kilkukrotnie, aż do momentu w którym woda będzie zupełnie czysta. Do ostatniego płukania (wedle uznania) można dodać krochmalu. Najlepszym sposobem na suszenie w tym przypadku jest rozpięcie ich na ramie.

CZYTAJ TAKŻE:   Jakie zastosowania ma płyta gipsowa?

Jeśli chodzi o firanki wykonane z materiałów syntetycznych, to w tym przypadku najlepszym sposobem na ich pranie jest użycie ciepłej wody wraz z mydłem/proszkiem (wedle uznania). W przypadku użycia proszku należy wybierać ten przeznaczony do prania firanek (najlepszy będzie ten z dodatkiem wybielacza optycznego). W przypadku firanek z tworzyw sztucznych duży problem stanowi ich skłonność do elektryzowania się. Dlatego też przy ostatnim płukaniu warto zastosować płyn przeciw elektryzowaniu się. Firanki należy zawiesić jeszcze wilgotne na oknie – pozwoli to na uniknięcie w tym przypadku kłopotliwego prasowania.

Nieco bardziej wymagające jest pranie tiulowych firanek. W tym przypadku należy skorzystać z gorącej wody i delikatnego mydła. Przed wrzuceniem do wody materiał należy porządnie wygnieść. Po praniu firankę należy umieścić w gorącej wodzie z sodą (5 g sody na każdy 1 l wody). Firanki z tiulu należy prać w wodzie gorącej, płukać natomiast trzeba w wodzie zimnej – do ostatniego płukania należy dodać krochmal – to poprawi estetykę firanek.

Choć zalecane jest ręczne pranie firanek, to odważni (nie bojący się powstania uszkodzenia ) mogą skorzysta z możliwości wyprania ich w pralce. W takim przypadku należy skorzystać jednak ze specjalnego programu di prania tkanin delikatnych – nie wskazane jest tu wirowanie. Aby zminimalizować ryzyko powstania uszkodzeń, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie firanki w niewielką kostkę i umieszczenie jej w specjalnym woreczku. W przypadku jego braku zawsze skorzystać można z niewielkiej poszewki na poduszki.

Artykuł powstał we współpracy z hurtownialuka.pl

1 Trackback / Pingback

  1. Modne firany do salonu | Papierowe Myśli

Dodaj komentarz