Drewniane domy z bali są świetną i coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa murowanego. Za wyborem takiego rozwiązania przemawiają kwestie ekonomiczne, szybki czas wykonania budynku, a także całe mnóstwo zalet, jakie daje naturalne drewno. Zanim jednak zdecydujemy się na dom drewniany, warto poświęcić trochę uwagi kwestiom ocieplenia budynku.
Drewno jest materiałem, który ma doskonałe właściwości izolacyjne. Jeśli budynek wykonany jest z bali o grubości 20 cm, najczęściej nie ma konieczności stosować żadnych dodatkowych warstw termoizolacji. Samo drewno w połączeniu z odpowiednio dobranymi metodami ogrzewania wnętrza w zupełności wystarczy, aby zapewnić użytkownikom komfort termiczny. Jeśli jednak budynek wymaga dodatkowego ocieplenia, należy uwzględnić specyfikę materiału, jakim jest drewno. Nie wszystkie rozwiązania, które sprawdzą się w budownictwie murowanym, będą tak samo skuteczne w drewnianych budynkach.
Wełna mineralna i pianka PUR
Wśród materiałów wykorzystywanych do ociepleń budynków, od dawna stosowane są wełna mineralna i styropian. W przypadku budownictwa drewnianego najlepiej sprawdzi się pierwsze rozwiązanie. Wełna mineralna jest niepalna, ma wysoki współczynnik izolacji cieplnej, dobrze przepuszcza parę wodną, dzięki czemu na ścianach wewnętrznych nie osadza się pleśń. Jest sprężysta, a co za tym idzie – łatwa w montażu, a przy tym zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Styropian, ze względu na brak przepuszczania pary wodnej, nie jest natomiast w budownictwie drewnianym polecany. Nowoczesną alternatywą dla wełny mineralnej może być w budynku drewnianym pianka poliuretanowa. Jest lekka, wydajna, nie trzeba grubej warstwy, aby skutecznie ocieplić budynek. Świetnie sprawdza się do uszczelniania trudno dostępnych miejsc. Co więcej, pianka PUR jest odporna na wilgoć i wysokie temperatury, trwała, wytrzymała i zapewnia stuprocentową szczelność.
Termoizolacja wewnątrz budynku
Podczas gdy obiekty murowane ociepla się od zewnętrznej strony, kładąc na elewacji dodatkową warstwę termoizolacji, budynki drewniane są ocieplane od wewnątrz. Dzięki temu zachowana jest naturalna, drewniana architektura budynku. Przy pracach ociepleniowych należy uwzględnić newralgiczne miejsca, w których mogą się tworzyć mostki termiczne. Izolacja powinna być w nich maksymalnie szczelna, aby w sezonie zimowym ciepło w niekontrolowany sposób nie uciekało z budynku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.