Jak samodzielnie naprawić toaletę?

Awaria toalety niesie za sobą znaczną stratę wody, co w konsekwencji oznacza wzrost rachunków za jej pobór. Zatem jak samodzielne naprawić toaletę?

Jak samodzielnie naprawić toaletę – uszkodzenie pływaka

Pływak odpowiada za prawidłowy dopływ wody do spłuczki – unosi się on na powierzchni wody i w zależności od wysokości jej poziomi poprzez ramię działa na ramię śruby, który reguluje uzupełnienie spłuczki.

Jak objawia się usterka pływaka? Najczęściej jest to przesunięcie elementu na dźwigni lub jego zanurzaniem. W przypadku przesunięcia dźwigni wystarczy wyregulować ustawienie pływaka. W drugim przypadku konieczna jest wymiana pływaka na nowy – koszt pływaka to ok. 12 zł.

Jak samodzielnie naprawić toaletę – uszkodzenie uszczelek lub zaworu spłukującego

Często powodem cieknącej wody jest zły stan techniczny innych elementów mechanizmu spłukującego – uszczelek lub zaworu spłukującego. Aby sprawdzić ich stan należy opróżnić zbiornik spłukujący i zakręcić dopływ wody. Jeśli uszczelka jest zniszczona należy ją wymienić.

Jeśli uszkodzony jest przycisk spłukujący, również należy go wymienić. Nie jest to czynność skomplikowana – uszkodzoną część należy odkręcić od korpusu zaworu a następnie zamocować nowy egzemplarz.

CZYTAJ TAKŻE:   Poznaj najczęstsze błędy, które zdarzają się podczas układania płytek

Jak samodzielnie naprawić toaletę – zanieczyszczenia wewnątrz zbiornika

Zanieczyszczenia osiadające w zbiorniku spłukującym mogą wpływać negatywnie na działanie mechanizmu spłukującego. Jak się pozbyć tych zanieczyszczeń? Trzeba opróżnić zbiornik, wyjąc zawór spłukujący i ręcznie usunąć zanieczyszczenia. Jeśli znajdują się także osady kamienne, dobrze jest je na godzinę pozostawić przykryte gazą nasączoną octem, który rozmiękczy osad i pozwoli go usunąć bez konieczności szorowania.

Jak samodzielnie naprawić toaletę – uszkodzenie zewnętrznej uszczelki

Jeśli z tyłu miski kompaktowej pojawia się przeciek, oznacza to że uszczelka ochraniająca miejsce zespolenia odpływu WC z kanalizacją jest uszkodzona.  Aby wymienić ten element, konieczny będzie demontaż sanitariatu. Proces ten nieuchronnie wiąże się z wyciekiem wody znajdującej się w instalacji. Dodatkowo, źle przeprowadzony, może skutkować usterkami. Dlatego w obliczu konieczności wymiany uszczelki, warto zaufać profesjonalistom, którzy zagwarantują nieprzepuszczalność ponownego podłączenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz