Energooszczędne okna – jak je wybrać?

Energooszczędne okna zyskują coraz więcej zwolenników. Oferta takiej stolarki okiennej jest bardzo szeroka, a wybór jej często nastręcza wielu problemów. Jak wybrać więc produkt, który nie tylko osiąga dobry stosunek jakości do ceny, ale także chroni dom przed niepożądaną utratą ciepła?

W kwestii wyboru odpowiedniej stolarki otworowej niezwykle ważne jest to, abyśmy dokładnie sprawdzali jej parametry, a następnie zatroszczyli się o prawidłowy montaż.

Energooszczędne okna – wybór ciepłych okien

Wybierając okna na początku powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki jest ich współczynnik przenikania ciepła Uw. Im ten parametr jest niższy, tym lepiej dla nas. Niestety mimo stosowania tej zasady, wybór ciepłych okien bywa utrudniony już na samym początku. Dlaczego się tak dzieje?

Otóż wszystko za sprawą tego, że wartość tegoż współczynnika dla całego okna Uw powinna być podawana w odniesieniu do konkretnego rozmiaru danego modelu. I tu kłania się pojęcie okna referencyjnego o wymiarach 1230mm x 1480mm. Podawanie dla niego parametrów umożliwia czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki.  Tymczasem wielu producentów unika tej metody i podaje parametr Uw w odniesieniu do innych (przeważnie znacznie większych) wymiarów, co może wprowadzać w błąd potencjalnego klienta.

Energooszczędne okna – montaż ma znaczenie

Musimy pamiętać o tym, że nawet najcieplejsze okno nie będzie pełniło dobrze swoich funkcji, gdy zaniedbamy prawidłowy montaż. Izolacja jest skuteczna, jeśli zostanie zachowana jej ciągłość. Chodzi o to, aby okno, które jest izolacją od warunków zewnętrznych, musi być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Istotne jest to, żeby wiedzieć, iż na zachowanie ciągłości izolacji mają także wpływ (oprócz materiałów) takie czynniki jak: dokładność wypełnienia szczeliny pomiędzy ramą okna, a murem (ociepleniem).

CZYTAJ TAKŻE:   Jakie korzyści daje system alarmowy w domu?

Jak więc stosować izolację? Od zewnątrz musimy zastosować izolację paroprzepuszczalną. Wszystko po to, aby wilgoć mogła odparować. W środkowej części stosujemy termoizolację. Najczęściej jest to piana rozprężna. Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną.

Energooszczędne okna – pamiętaj o geometrycznych mostkach

Montując energooszczędne okna należy pamiętać o tym, że istnieją miejsca w budynku, które są narażone na utratę ciepła. Mowa o geometrycznych mostkach, które występują np. na narożnikach. Ostatnimi czasy bardzo popularne staje się łączenie okien lub nawet samych szyb pod kątem 90°.

Takie rozwiązanie wygląda estetycznie, więc architekci często z niego korzystają. Jeśli bierzemy jednak pod uwagę kwestię budownictwa energooszczędnego, to stosowanie go jest dużym błędem. Powodem jest to, że stanowi ono tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem zawsze będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji.

Na koniec, wybierając energooszczędne okna warto też zwrócić uwagę na certyfikaty uznanych instytutów badawczych, które dany produkt otrzymał.

zdjęcia: MS więcej niż OKNA

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz