Lampa podłogowa czy lampa wisząca do salonu?

Salon ma przed sobą wiele zadań. Reprezentuje, gdy przychodzą ważni goście, a swoją atmosferą wita najbliższych i znajomych. Jest miejscem spotkań przy ulubionym filmie, doskonałym do wypoczynku także przy innej rozrywce. Czasami to po prostu duży pokój, który spełnia wiele funkcji, bo przestrzeń mieszkalna nie pozwala na wydzielenie klasycznego salonu. Która lampa lepiej sprawdzi się w salonie – podłogowa czy wisząca?

Gdy salon może być tylko salonem

Salon, który jest przestronny i nie potrzebuje dzielenia na poszczególne strefy, daje dużo większe pole do popisu aranżerom, jak i domownikom. Nie trzeba bowiem zastanawiać się nad tym, gdzie ustawić łóżko, biurko, kanapę czy stół. Można skupić się na spójnym wystroju, a do niego zalicza się zastosowane oświetlenie. Lampa podłogowa czy wisząca w takim razie?

W salonie, który służy głównie do relaksu, jak i spotkań z rodziną, znajomymi, a także ważnymi gośćmi, liczy się wyraźne, równomiernie oświetlenie całego pomieszczenia. Nie trzeba poświęcać uwagi na stosowanie wielu małych punktów świetlnych, które doświetlą kąty czy niewielkie fragmenty przestrzeni. Ma być jasno, z możliwością skupienia się na rozmowach lub rozrywce. Lampa wisząca jest zatem świetnym rozwiązaniem.

Zadaniem lampy mocowanej na suficie, która zwisa na długiej lince, jest oświetlenie w sposób równomierny całego salonu. Tę funkcję doskonale spełnia oświetlenie, jakie można znaleźć w sklepie https://lampy.it/. Długość linki warto dostosować do miejsca, w którym dokładnie zawiśnie wybrane oświetlenie. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, nawet bardzo długa linka nie stanowi problemu. W niskich salonach lepiej wybrać lampę na krótszej lince lub z możliwością regulacji.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak wybrać odpowiednie płytki łazienkowe?

Czy w takim wypadku lampa podłogowa w ogóle nie wchodzi w grę? Skądże znowu. Dla niej także znajdzie się miejsce, jednak można z powodzeniem wybierać, na pierwszym miejscu stawiając walory wizualne. Oświetlenie podłogowe powinno zdobić, dodawać wnętrzu charakteru.

Salon, który staje się pokojem wielofunkcyjnym

W kawalerkach i przeciętnej wielkości mieszkaniach, salon, sypialnia i domowe biuro to tak naprawdę jedno pomieszczenie, z tym że wielofunkcyjne. Tutaj potrzebne jest oświetlenie równomiernie rozpraszane, które pozwoli w pełni komfortowo korzystać z pokoju za dnia, ale i w porze wieczorowej. Lampa wisząca jest jak znalazł!

Zastosowanie oświetlenia dodatkowego, w postaci lampy podłogowej, także jest wskazane. Jej rolą będzie bowiem doświetlanie małych fragmentów przestrzeni, na przykład przy łóżku lub biurku. Ponadto wiązka światła o niewielkiej średnicy, wpływa na budowanie atmosfery wnętrza. Można liczyć na popołudniowy lub wieczorny odpoczynek przy subtelnym świetle, wyciszanie się tuż przed snem, a nawet nocną pracę przy biurku, nie przeszkadzając innym domownikom.

Spójny charakter oświetlenia

Niezależnie, jakie role spełnia salon, jakiej jest wielkości, zastosowanie oświetlenia wymaga zachowania spójności wraz z przyjętą aranżacją. Tym bardziej, gdy stawia się na połączenie lamp wiszących i podłogowych, trzeba pamiętać o tym, by zastosować komplet oświetleniowy lub postawić na detale łączące obydwa typy lamp. W ten sposób uzyskuje się harmonijne wnętrze, a aranżacja jest nie tylko estetyczna, ale i gustowna oraz dopracowana w każdym calu.

Czy to lampa wisząca, czy podłogowa, a może połączenie obydwu, salon z każdą z nich, jak i uwzględniając wybór obydwu rozwiązań, gwarantuje pełen komfort jego użytkowania, a wystrój wzbudza zainteresowanie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz