Mała łazienka może sprawiać wrażenie przestronnej i mieć wszystko, co łazience niezbędne a przydatne użytkownikom. Takie spektakularne efekty osiąga się, kiedy w pełni świadomie stosuje się sprawdzone metody. Sposób na optyczne powiększenie małej łazienki kryje się w kilku szczegółach i metodach.Jakie to metody? Na przykład, właściwe kolory, lub zastosowanie trików optycznych i angażowanie materiałów ściśle odpowiadających pewnym regułom.
Jak powiększyć łazienkę?
I. Podłoga musi pozostać pusta
Cała podłoga albo przynajmniej strefa przy drzwiach musi świecić pustką. Ten chwyt pozwoli wprowadzić iluzję przestrzeni już na wejściu. Do tego uzupełnieniem niech będą wiszące sanitariaty.
II. Wszystkie drobiazgi niech znikną z oczu
Kosmetyki i drobne bibeloty niech mają swoje miejsce w większych pojemnikach i szafkach. Im mniej rzeczy będzie na widoku, tym przestrzeń wyda się większa i bardziej uporządkowana.
III. W aranżacji należy zastosować barwy chłodne − jesienno-zimowe
Ściany i obie poziome płaszczyzny należy pokryć odcieniami bieli, błękitów, płowych fioletów i srebra. Oddalą one skutecznie przegrody od siebie nawzajem.
IV. Należy postawić na błyszczące materiały
Odbijające światło płytki ceramiczne, metalizowane mozaiki, szkło z nalotem srebra, meble na wysoki połysk i chromowania baterii. Również duże tafle luster pozbawionych ram sprawią, że nawet bardzo mała łazienka wyda się znacznie większa.
V. Szkło w każdej postaci
Jeśli w łazience będzie kabina, niech ma srebrne lub chromowane ramy wypełnione bezbarwnym krystalicznym szkłem. Takie szkło nie tworzy sztucznie podziałów.
VI. Płytki na ściany i podłogę
Niech będą ogromne. Oczywiście w rozsądnych granicach. Jeśli będą prostokątne, proporcja boków powinna mieć stosunek, jak jeden do jeden i siedem dziesiątych. Jest to tak zwany złoty podział, czyli najczęściej stosowana proporcja w przyrodzie. Daje dobre wrażenia wizualne.
VII. Wszystko jest złudzeniem
Zakupione wcześniej płytki (prostokątne), na ścianie układać należy w rzędach poziomych. Poszerza to optycznie ściany. Jasne połacie ścian mogą być podzielone na segmenty, ale niezbyt wąskie i obwiedzione ciemnymi ramkami dekorów.
VIII. Jak największe sprzęty
Duże meble bardzo dobrze będą pasować do dużych elementów ceramicznych ścian. Nie zakłóci to balansu między kafelkami, armaturą, sanitariatami i wyposażeniem stolarskim.
IX. Światło, jako dopełnienie
Zdecydowanie polecane jest światło w tonacji barwowej chłodnej bieli. Nadaje sterylności i majestatu powagi dużym sprzętom.
Artykuł powstał we współpracy z producentem armatury łazienkowej – jaquar.pl
Super rady 😀 właśnie przymierzam się do remontu łazienki, więc wasze rady będą na prawdę pomocne 😀