Okna przeciwpożarowe – kiedy warto je zamontować?

Okna przeciwpozarowe kiedy warto w nie zainwestowac

Wśród stolarki najczęściej kupowane są drzwi o właściwościach przeciwpożarowych. Warto jednak wskazać, że w sprzedaży dostępne są także okna PPOŻ. Czym cechuje się ich konstrukcja? Gdzie najczęściej są one montowane?

Okna jako ochrona przeciwpożarowe

Za pomocą odpowiednio dobranych zabezpieczeń przeciwpożarowych można uzyskać znacznie lepszy poziom ochotny budynku przed pożarami i ich rozprzestrzenianiem.

Wśród różnych rozwiązań PPOŻ dostępne są także okna przeciwpożarowe, które ze względu na swoją budowę potrafią opierać się działaniu ognia przed określony czas, aby dzięki temu zmniejszać ryzyko uszkodzenia budynku, mienia oraz umożliwić szybką i bezpieczną ewakuację ludności.

Okna przeciwpożarowe najczęściej produkowane są jako okna aluminiowe – materiał ten jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę przed ogniem na długi czas. Także inne stosowane do ich wykonania materiały są dobierane tak, by poprawić ich właściwości przeciwpożarowe. W rezultacie okna tego typu mogą być skuteczną przeszkodą dla płomieni.

Rodzaje okien przeciwpożarowych

Do kategorii okien przeciwpożarowych zalicza się szeroka gama różnych modeli. Mogą być one podzielone na różne rodzaje pod kątem ich konstrukcji oraz czasu oporu dla rozprzestrzeniającego się ognia.

Okna przeciwpożarowe – stałe i otwierane

Okna o właściwościach przeciwpożarowych dzieli się na stałe, czyli inaczej na okna fix oraz na okna otwierane. Pierwsze z nich nie są wyposażane w klamki i zawiasy, co powoduje, że nie mogą być one otwierane. Drugie natomiast mogą być obsługiwane tak, jak standardowe okna.

CZYTAJ TAKŻE:   Ogłoszenia – jak można oszczędzać i zarabiać?

Okna przeciwpożarowe – klasa PPOŻ

Okna przeciwpożarowe dzielne są również na różne rodzaje pod kątem ich klasy przeciwpożarowej. Klasa przeciwpożarowa oznaczona jest jako EI30, EI60, EI120 – podana liczba odnosi się do czasu stawiania oporu w warunkach pożaru. Im wyższa klasa PPOŻ, tym okna będą dłużej odporne na ogień.

Okna przeciwpożarowe – przeszklenie

Ponadto okna przeciwpożarowe mogą być także wyposażone w różne przeszklenia. Mogą być to standardowe szyby przezierne, ale dostępne są także okna nieprzezierne, które nie przepuszczają światła.

Gdzie kupić okna przeciwpożarowe?

Obecnie stolarka PPOŻ oferowana jest przez wielu producentów. Warto zatem wcześniej sprawdzić ich asortyment. Można zrobić to także przez internet, aby wybrać najlepszy rodzaj okien o właściwościach przeciwpożarowych.

Gdy zatem celem jest uzyskanie skutecznej ochrony przed rozprzestrzeniającym się ogniem, okna przeciwpożarowe dzięki specjalnej konstrukcji mogą skutecznie ochronić ludzi i mienie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz