Oświetlenie LED w salonie – najlepszy sposób na efektowną aranżację

Oświetlenie LED w salonie - najlepszy sposób na efektowną aranżację

Lampy LED mogą pełnić w salonie rozmaite funkcje i stwarzać nieograniczone możliwości aranżacyjne. To wspaniałe antidotum na zacienioną przestrzeń, do której nie dociera światło ogólne zamontowane w pomieszczeniu oraz dający niezwykłe efekty element dekoracyjny. Przy odpowiednim zaplanowaniu i montażu może przez długi czas doskonale pełnić swoją funkcję.

Praktycznie żaden inny rodzaj oświetlenia nie stwarza tak wielu możliwości aranżacyjnych wnętrz, jak lampy LED. Mogą być montowane zarówno pojedynczo, jak i grupach tworząc większe instalacje świetlne. W tym pierwszym przypadku mogą być oświetleniem uzupełniającym pomieszczenia, dobrze sprawdzają się przy doświetlaniu poszczególnych elementów wnętrz lub pełnią rolę dekoracyjną, w drugim mogą stanowić oświetlenie ogólne, uzupełniające, dekoracyjne i wiele innych. Przeznaczenie oświetlenia wymusza rodzaj koniecznych do zastosowania lamp LED.

Oświetlenie LED a jego zastosowanie

Na wybór konkretnego rodzaju lamp LED-owych wpływa wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą:

  • przeznaczenie i wielkość pomieszczenia,
  • kształt pomieszczenia,
  • funkcja i przeznaczenie oświetlenia,
  • modernizacja oświetlenia na bazie istniejących już opraw oświetleniowych lub ewentualnie całkowita jego wymiana albo budowa instalacji świetlnej od podstaw.

Jasność lampy

Lampy LED, w przeciwieństwie do tradycyjnych wolframowych żarówek, stwarzają bardzo wiele możliwości aranżacyjnych w pomieszczeniu. O wyborze konkretnej lampy do salonu decyduje przede wszystkim funkcja oświetlenia. Zatem rodzaj lampy i jej parametry powinny zostać uzależnione od tego, czy decydujemy się na montaż oświetlenia głównego, pomocniczego, dekoracyjnego, do pracy, relaksu, czy może jeszcze innego rodzaju. Szczególne trudny może okazać się dobór mocy żarówki. W przypadku oświetlenia LED zdecydowanie lepiej jest posługiwać się takim parametrem jak jasność lampy. Zakłada się, że powinna ona mieć wartość nie mniejszą niż 600 lumenów, co przełoży się na moc kilkunastu W.

CZYTAJ TAKŻE:   Gdzie montować panele fotowoltaiczne?

Barwa światła w salonie

Decydując się na oświetlenie LED, mamy do wyboru sporą różnorodność, jeśli chodzi o barwę światła. Możliwości, jakie daje w tym względzie technologia LED, wynikają z budowy pojedynczej diody, która składa się z trzech różnych sekcji, z których każda  emituje inny kolor z palety barw RGB (czerwony, zielony lub niebieski). Mieszanie barw podstawowych daje niezwykle szerokie możliwości w uzyskiwaniu dowolnie wybranych kolorów.

Trudno  jednoznacznie odpowiedzieć, jaka barwa będzie najodpowiedniejsza. Przy jej wyborze warto kierować się przeznaczeniem pomieszczenia, względami funkcjonalnymi, estetycznymi oraz indywidualnymi preferencjami użytkowników. Konsumenci najczęściej decydują się na montaż w salonie lamp emitujących światło białe, a dających światło monochromatyczne używają zazwyczaj do aranżacji o charakterze dekoracyjnym lub ewentualnie jako oświetlenia architektonicznego. Jeśli zaś mowa o świetle białym, tu należy dokonać jeszcze wyboru pomiędzy światłem ciepłym (2700 – 3500 K), zimnym (4600 – 6500 K) bądź neutralnym (4000 – 4500 K). W tej kwestii decydujące znaczenie powinno mieć przeznaczenie pomieszczenia oraz odczucia użytkowników. Warto pamiętać, że barwa światła może w istotny sposób wpływać na percepcję ludzkiego oka w postrzeganiu kolorów oraz samopoczucie człowieka.

Modernizacja oświetlenia w salonie

W przypadku wymiany żarówek starego typu na lampy LED bez całościowej wymiany oświetlenia w salonie należy wybierać spośród lamp LED o typie E27/E14. Charakteryzują się one zwykłym gwintem, dzięki czemu z łatwością można nimi zastąpić żarówki wolframowe, bez konieczności wykonywania jakiejkolwiek dodatkowych zabiegów ze strony inwestora.

Ze względu na swoje właściwości oraz możliwość dostosowania do niemal każdego typu pomieszczenia, oświetlenie LED otwiera przed projektantami niezwykle szerokie pole do popisu w aranżacji wnętrz.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz