Ozdabiamy dom na święta wielkiejnocy

Okres świąt wielkanocnych kojarzy się z aromatem kuchennych wypieków oraz malowaniem pisanek. Ciekawe ozdoby dodają tym dniom niezwykłego uroku. Dzięki nim dom wypełniany jest wiosenną atmosferą, której brakuje po zimowych miesiącach. Jak zadbać o wystrój domu na Wielkanoc? Podpowiadamy.

Jak ozdobić wielkanocny stół?

Najważniejszym meblem podczas okresu wielkanocnego jest stół. To przy nim zasiadają goście, spożywają posiłki i spędza się radosny czas. Warto potraktować go jako główny punkt aranżacji. Podstawą będą odpowiednie tekstylia, takie jak obrusy czy serwetki. Dobrze sprawdzą się w jasnych kolorach, które dodatkowo mogą być wzbogacone o okolicznościowe wzory.

Osoby, które lubią naturalną roślinność, powinny postawić na kwiaty wielkanocne w formie osobnych gałązek bądź bogatych bukietów. Dobrze sprawdzą się tu żonkile, narcyzy czy tulipany. W stworzeniu ciekawej stylizacji może pomóc ażurowa etażerka. Ze względu na jej półki można o wiele lepiej wyeksponować doniczki z wiosenną roślinnością.

Dla miłośników wystroju z charakterem, idealnie sprawdzą się dekoracje z mchem, gałązkami oraz świecami. Z pozoru chaotyczne ich ułożenie stworzy ciekawą kompozycję, która przykuje wzrok.

Pisanki i inne dekoracje

Najstarsze pisanki tworzone były już w X wieku naszej ery. Ozdobne wzory tworzono wtedy za pomocą roztopionego wosku, a z czasem barwiono łupinami cebuli. W miarę upływu czasu na wielkanocnych stołach pojawiły się tak zwane kraszanki oraz ażurki. Współcześnie najczęściej spotykane są klasyczne pisanki. Własnoręczne tworzenie takich dekoracji sprawia wiele przyjemności, zwłaszcza najmłodszym.

CZYTAJ TAKŻE:   Aluminiowe bramy wjazdowe posłużą na lata. Jaki wzór wybrać?

Poza standardowymi pisankami ciekawą alternatywą mogą być tak zwane oklejanki. Tworzone są z papierowych szablonów, a także ze skrawków błyszczącego papieru. Zdarzają się również ozdobne płatki kwiatów lub inne motywy, które mogą przywołać na myśl wiosenny czas.

Nie tylko jajka mogą być częścią ozdób na wielkanocnym stole. Coraz częstszą praktyką jest wypiekanie słodkich dekoracji w postaci ciasteczkowych baranków oraz kurczaczków. Idealnie dopełnią wizualny aspekt świąt. Mogą również zająć honorowe miejsce w wiklinowym koszyczku.

Dla osób, które lubią spędzać wolny czas na kreatywnym tworzeniu ozdób, okres świąt Wielkiej Nocy może być niezwykle owocny. Stroiki z gałązek bazi czy tworzenie z wydmuszek jaj osłonek na świece, mogą wprowadzić nieco świeżości i nadać nietypowego wystroju w salonie, lecz także w kuchni. Zabawa fakturą i kolorem jest tu wręcz wskazana.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz