Pij wodę kranową zamiast butelkowanej

Dostęp do wody jest bardzo łatwy. Jest ona zawsze dostępna w naszym domowym kranie. Mimo to wciąż dużą popularnością cieszy się ta w formie butelkowanej. Dlaczego więc nie warto kupować tej z supermarketu i innych sklepów? Jakie argumenty za tym przemawiają? Podpowiadamy.

Względy ekonomiczne

Istotnym argumentem jest z pewnością cena. Może się wydawać, że tania woda mineralna w supermarkecie nie kosztuje wcale dużo. Jeśli jednak zaczniemy ją kupować regularnie i będziemy tylko z niej korzystać, to w perspektywie miesiąca przekształci się to już w całkiem spory wydatek. Przy nieustannie rosnących cenach produktów spożywczych sięganie po butelkę ma jeszcze mniej sensu.

Praktycznie zawsze woda dostępna z kranu niewiele różni się od tej butelkowanej. Jeśli więc nie czuć istotnej różnicy to nie ma sensu przepłacać. Aby woda trafiła do domu, musi spełniać bardzo restrykcyjne normy, zarówno te krajowe, jak i te narzucone w wymaganiach Unii Europejskiej. Warto także zauważyć, że jakościowo woda w Polsce jest lepsza niż ta dostępne w wielu europejskich miastach. Wszystko dlatego, że polskie prawo reguluje te kwestie w sposób dużo bardziej restrykcyjny.

Smaczna woda filtrowana

Jeśli komuś nie odpowiada specyficzny smak kranówki to powinien rozważyć dzbanki z filtrem do wody. Są to produkty tanie i bezpieczne. Przydają się zwłaszcza w przypadku twardej wody. Można to w łatwy sposób zweryfikować. Wystarczy wykonać specjalny test za pomocą papierka lakmusowego. Uzyskamy dzięki temu klarowny wynik dotyczący jej pH, a tym samym dowiemy się jak wiele chloru zawiera i jaka jest jej twardość.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak uniknąć chaosu w garażu i warsztacie, czyli skrzynki narzędziowe

Twarda woda jest w pełni bezpieczna i korzystna dla człowieka, ale może skrócić żywotność sprzętów używanych w domu. Na przykład czajnika elektrycznego i ekspresu do kawy. Filtrując ją z pomocą dzbanka z dobrym filtrem redukujemy ilość minerałów do mniejszego, ale wciąż korzystnego poziomu. Wielu smakoszy kawy i herbaty z łatwością doceni też lepszy smak wody filtrowanej.

Względy ekologiczne

Mimo tego, że w sklepach znajdziemy wodę dostępną w szklanych opakowaniach to jednak chętniej sięgamy po tą w plastikowych butelkach. Istotnym problemem z którym obecnie boryka się cała ludzkość jest duża ilość śmieci. Zwłaszcza plastik okazuje się istotnym problemem, którego nawet sama produkcja generuje dużo zanieczyszczeń. Wpływa to negatywnie na przyrodę i ma odzwierciedlenie w zmieniającym się klimacie. Trudno we współczesnym świecie całkowicie zrezygnować z plastiku, ale można zacząć kupować mniej produktów wykonanych z tego surowca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz