Panele fotowoltaiczne i solary – czym się kierować przy ich wyborze?

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Czym się różnią i jak wybrać ten najbardziej pasujący oczekiwaniom klienta? Sprawdzamy.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do instalacji elektrycznej, która znajduje się wewnątrz budynku. Fotowoltaikę wykorzystuje się do ogrzewania wody oraz przekształca się ją na energię elektryczną. Można ją użytkować do bieżących potrzeb, takich jak oświetlenie domu czy podłączenie urządzeń elektrycznych do gniazdek.

W przypadku zbyt dużej ilości wyprodukowanej energii, można ją łatwo zmagazynować. Wszystko zależy od rodzaju i mocy instalacji fotowoltaicznej. Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną i w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, mogą stworzyć prąd stały. Nie jest on jeszcze zdolny do zasilania całego gospodarstwa. Do tego potrzebna jest instalacja falownika, czyli tak zwanego inwertera. Zmienia on prąd stały w prąd przemienny.

Instalacja fotowoltaiczna nie wykorzystuje dodatkowych źródeł energii. Jest również bezpieczna dla środowiska naturalnego. Jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne ze względu na brak degradacji ekosystemu.

CZYTAJ TAKŻE:   Budowa domu na własną rękę

Solary, czyli kolektory słoneczne

Solary bardzo często mylone są z fotowoltaiką. Działają one jednak w inny sposób. Kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne w celu stałego podgrzewania wody. Cały proces przebiega w trzech etapach. W pierwszej kolejności kolektor pochłania promieniowanie słoneczne, a dalej zamienia je w ciepło. Kolejnym etapem jest odebraniem czynnika roboczego, którym najczęściej jest niezamarzający płyn. Na końcu czynnik ten przepływa rurami do wężownicy, który jest zamieszczona w zasobniku wody. Finalną częścią jest przekazanie ciepła.

Na rynku można znaleźć różne rodzaje kolektorów. Najczęściej wybierane przez klientów są płaskie lub rurowe. W przypadku kolektorów płaskich absorberem jest aluminiowa bądź miedziana płyta, a w rurowych absorber jest podzielony na wąskie pasy.

Czym kierować się przy wyborze?

Instalacja fotowoltaiczna może działać na szerszą skalę. Wpływa na podgrzewanie wody, a także modyfikowana jest energia elektryczna, którą można wykorzystać w domu. Fotowoltaika przynosi zatem pożytek globalny, a kolektory słoneczne – lokalny. Rezultaty używania solarów są bardziej widoczne w przypadku mniejszego spalania, a co za tym idzie – mniejszej ilości dymu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz