Pielęgnacja trawnika jesienią – jak przygotować trawnik na zimę?

Pielęgnacja trawnika jesienią – jak przygotować trawnik na zimę?

Choć z nadejściem jesieni coraz mniej czasu spędzamy w ogrodzie, nie pozostawiamy go samemu sobie. Rośliny potrzebują naszej opieki – jeśli chcemy, by na wiosnę nasze otoczenie znowu się zazieleniło, musimy przygotować je na nadejście zimy. Nie dotyczy to jedynie kwiatów, ale także trawnika. Jak zadbać o trawnik na jesień, by przetrwał zimę bez większych uszczerbków?

Pielęgnacja trawnika we wrześniu

Wrzesień to miesiąc, w którym możemy jeszcze nawozić trawnik – najlepiej zrobić to w drugiej części miesiąca. Pamiętajmy, żeby użyć do tego specjalistycznego wolno rozpuszczalnego nawozu jesiennego do trawnika – powinien on zawierać dużą dawkę wolno uwalniającego się azotu oraz potasu, który uodporni trawę na mróz.

Ciepły wrzesień to także świetny czas na to, by założyć nowy trawnik – z siewu lub z rolkilub też uzupełnić ubytki – mówi specjalista firmy Grassland Farms. – Do nadejścia zimy trawa z rolki z łatwością zdąży się ukorzenić, dzięki czemu na wiosnę będziemy cieszyć się pięknym trawnikiem.

Jeśli zaś chodzi o koszenie, wykonujemy je wciąż regularnie, choć nieco rzadziej niż latem – trawa nie rośnie już tak szybko ze względu na mniejszy dostęp do słońca.

Jak pielęgnować trawnik w październiku?

Jak pielęgnować trawnik w październiku?

Jesienne prace w ogrodzie trwają także w październiku. W tym miesiącu możemy wykonać aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Polega ono na nakłuwaniu trawnika aeratorem – dzięki temu podłoże będzie mniej zbite, usunięte zostaną chwasty i mech, a my zapobiegniemy sfilcowaniu trawy.

W październiku nadal możemy kosić trawnik, ale – podobnie jak we wrześniu – robimy to rzadziej. Musimy też pamiętać o podniesieniu ostrzy kosiarki. Najlepiej by źdźbła miały długość około 4 centymetrów. Jeśli będą zbyt krótkie, korzenie mogą przemarznąć. Warto pamiętać o tym, aby używać kosiarki z koszem lub też dokładnie wygrabić skoszoną trawę. Jeśli tego nie zrobimy, źdźbła zostaną w trawie do wiosny i mogą zgnić.

CZYTAJ TAKŻE:   Jakie są najlepsze sposoby na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu za pomocą sofy rozkładanej?

Pielęgnacja trawnika w listopadzie

W listopadzie zaczynamy już przygotowywać trawnik do zimowego snu. Jeśli trawa zdążyła jeszcze urosnąć, kosimy ją po raz ostatni. Musimy też pamiętać o dokładnym wygrabieniu wszystkich liści.

– Jeśli pominiemy etap oczyszczania trawnika z liści, przez zimę zdążą one zgnić. To może przyczynić się do gnicia murawy i pojawienia się chorób grzybowych. Wówczas ryzyko, że na wiosnę zastaniemy łyse placki na trawniku, znacząco się zwiększa – zwraca uwagę specjalista Grassland Farms.

Trawnik ogrodowy w grudniu – jak o niego zadbać?

W grudniu musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by nie chodzić po zaśnieżonym trawniku. Zamarznięte źdźbła łatwo się łamią, a pod warstwą śniegu mogą zgnić. Dodatkowo przy odśnieżaniu powinniśmy unikać pozostawiania dużych zwałów śniegu na trawie – to również może spowodować gnicie murawy. Jeśli planujemy posypać czymś ścieżki, nie używajmy do tego soli, ale piasku – sól działa na rośliny niczym trucizna.

Zimowy czas warto wykorzystać na konserwację kosiarki – wyczyszczenie jej, naoliwienie, oddanie ostrzy do czyszczenia i ostrzenia. W ten sposób sprzęt będzie na wiosnę gotowy do użycia.

Trawnik jesienią wymaga mniej pracy niż latem, ale jest to praca równie istotna. Jeśli zależy nam na pięknej, zielonej murawie na wiosnę, nie powinniśmy zaniedbywać jesiennych czynności – czas poświęcony teraz będzie skutkował mniejszym wysiłkiem w kolejnym roku.

Dodaj komentarz