Renowacja drewnianej podłogi – jak zrobić to samodzielnie?

Renowacja drewnianej podłogi - jak zrobić to samodzielnie?

Najefektywniejszą metodą renowacji drewnianej podłogi jest jej wycyklinowanie, czyli zeszlifowanie wierzchniej warstwy drewna. Jeśli jednak uszkodzenia posadzki nie są głębokie i rozległe, można odświeżyć ją samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić!

Z biegiem czasu tarcie, wilgoć, a nawet światło słoneczne wpływają na wygląd drewnianej podłogi. Po latach na posadzce mogą pojawiać się zmatowienia, rysy, odpryski. Na szczęście drewniana podłoga dość łatwo poddaje się renowacji. Specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu podpowiadają, jak odświeżyć parkiet lub podłogę z desek warstwowych.

Czyszczenie drewnianej podłogi

Pierwszym krokiem w renowacji drewnianej podłogi powinno być jej dokładne oczyszczenie. Na co dzień wystarczy odkurzanie i przecieranie posadzki wilgotnym (ale nie mokrym!) mopem. Od czasu do czasu warto umyć podłogę delikatnym detergentem, dostosowanym do rodzaju wykończenia drewna. Do podłóg lakierowanych przeznaczone są środki bez dodatku tłuszczu, do drewna olejowanego należy z kolei stosować preparaty natłuszczające.

Konserwacja drewnianej podłogi

W sprzedaży dostępne są środki do konserwacji posadzki z drewna. Preparaty te nakłada się na oczyszczoną i suchą podłogę.

Środki do drewna lakierowanego ukrywają przebarwienia i zmatowienia oraz tworzą na podłodze dodatkową warstwę ochronną. Po ich użyciu należy odczekać około 2 godzin przed rozpoczęciem normalnej eksploatacji posadzki.

CZYTAJ TAKŻE:   Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Do konserwacji i pielęgnacji podłogi olejowanej przeznaczone są specjalne oleje. Wnikają w strukturę drewna, odświeżają jego wygląd i chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Należy pamiętać, że zabieg olejowania powtarza się raz w roku lub – w przypadku pomieszczeń intensywnie eksploatowanych – częściej. W odróżnieniu od lakierowania nie jest to bowiem zabieg jednorazowy.

Usuwanie drobnych uszkodzeń

Jeśli jednak na drewnianej podłodze pojawiła się wyraźna rysa lub wgniecenie, trzeba zastosować nieco bardziej skomplikowany schemat działań:

  • Niewielkie uszkodzenia i szczeliny należy wypełnić masą do reperacji podłóg w odpowiednim kolorze, a następnie pokryć dane miejsce rozrzedzonym lakierem (najlepiej tym samym, który był używany do lakierowania całości podłogi) lub olejem. Świeżo lakierowana podłoga powinna schnąć co najmniej 2 dni.
  • Większe uszkodzenia trzeba najpierw zeszlifować papierem ściernym. Kolejne kroki są takie same, jak w przypadku drobnych uszkodzeń.

W przypadku bardzo zniszczonej podłogi warto jednak zdecydować się na wycyklinowanie całości, a następnie ponowne lakierowanie lub olejowanie.

Dodaj komentarz