Jak idealnie organizować małą kuchnię?

garnki

Małe kuchnie spotykane najczęściej w blokach i przede wszystkim w kawalerkach, wymagają wyjątkowego podejścia do kwestii ich urządzania. Zależy nam na tym, by pomimo niewielkiej powierzchni użytkowej zaaranżować wnętrze jak najbardziej funkcjonalnie, nie musieć rezygnować z ułatwiających kuchenną pracę urządzeń i, przede wszystkim, czuć się w niej swobodnie. Sprawdźmy kilka pomysłów na doskonałą organizację niewielkiej kuchni.

Funkcjonalne meble to podstawa każdej kuchni

Im mniejszą mamy kuchnię, tym z większymi ograniczeniami w ilości możliwych do wstawienia mebli musimy się liczyć. W przypadku aneksu kuchennego połączonego z salonem możemy wesprzeć się postawieniem w kuchni tak zwanej wyspy, jednak pomieszczenia zabudowane odbierają nam tę wygodę. W takiej sytuacji warto skupić się na zastawieniu meblami wyłącznie jednej ściany, by zyskać wygodną przestrzeń do przemieszczania się.

Idealnymi meblami do małej kuchni będą zestawy, które łączą duże, pojemne szafki wiszące z wąskimi, wysuwanymi szafkami stojącymi. Pozwalają one na przetrzymywanie w jednym miejscu wszystkich mniejszych produktów żywnościowych niewymagających przechowywania w lodówce takich jak konserwy czy słoiki i doskonale sprawdzają się przy organizacji środków czystości.

Warto także postawić na wysokie zabudowy, a więc dodatkowe szafy sięgające od podłogi aż do wysokości części wiszącej. Są wyjątkowo pakowne; jeden taki mebel pozwoli na schowanie ogromnej części stosowanych codziennie w kuchni przedmiotów czy produktów suchych.

Postaw na nietypowe rozwiązania

Organizacja małej kuchni wymaga kreatywności. Warto porzucać klasyczne rozwiązania; zamiast otwartego śmietnika trzymanego w szafce pod zlewem zdecydować się na piętrowe, zamykane śmietniki recyklingowe, które ustawimy na przedpokoju czy pod stołem, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania produktów.

CZYTAJ TAKŻE:   Wszystko o Shou Sugi Ban, czyli (nie)naturalna technika łączenia drewna i ognia

Zwracajmy uwagę na z pozoru małe przedmioty; słoiczki z przyprawami ułożone w szufladzie czy na blacie to kolejna zajęta przestrzeń. W ich przypadku ciekawym rozwiązaniem są pojemniki z magnesem, które możemy przyczepić do boku lodówki; przyprawy będą zawsze pod ręką i w żaden sposób nie ograniczą miejsca.

Postaw na nowoczesne oświetlenie kuchenne: https://ardant.pl/lampy-do-kuchni/

Jeśli z kolei znajdziemy w kuchni fragment wolnej ściany, przykładowo tej naprzeciwko zabudowy meblowej, warto umieścić na niej dodatkową półkę. Poustawiamy tam słoiki, w których możemy umieścić herbatę, kawę czy produkty suche takie jak ryż, makarony. Pod półką możemy zawiesić na hakach zwykłą, metalową rurkę, na której zawiesimy kubki i filiżanki.

Obrotowe szafki narożne – idealne miejsce na garnki

Narożne szafki obrotowe są jednym z najdoskonalszych rozwiązań przy aranżacji małej kuchni. Półki w narożnikach dają nam bardzo mało przestrzeni i utrudniają dostęp do poukładanych przedmiotów. W przypadku szafki obrotowej nie musimy podejmować żadnego wysiłku, by dostać się do schowanego na samym końcu garnka, o wiele łatwiej jest także uzyskać czystość w środku mebla. Co więcej, niektóre modele wyposażone są także w drzwiczki zamykane do środka, co pomoże zadbać o żywotność mebli – nie będą obijały się o sąsiadujące szafki.

W małych kuchniach, tak jak we wszystkich innych pomieszczeniach, ograniczenia przestrzeni w największej mierze zbija nasza kreatywność. Nie bójmy się stawiać na nowatorskie rozwiązania; śmiało porzucajmy tradycję i powielane schematy, a z całą pewnością zastanawianie się nad jakąkolwiek organizacją zamienimy w przebieranie w genialnych pomysłach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz