Jakość powietrza, zwłaszcza w zimie, nie jest najlepsza. Niestety oddychamy nim nie tylko na dworze, ale także w naszych domach, gdzie dodatkowo sami je zanieczyszczamy i zużywamy. Na problem ten nie powinny jednak narzekać te osoby, które posiadają w domu rekuperację. Pomimo, że jej główną rolą jest odzyskiwanie ciepła z powietrza, posiada także wiele innych zalet. Sprawdźmy jakich.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej zadaniem jest nie tylko skutecznie wentylować pomieszczenia, ale także odzyskiwać ciepło ze strumienia powietrza, który jest usuwany poza budynek. Odzyskana energia służy z kolei do ogrzania tej porcji powietrza, która została dopiero zaczerpnięta z dworu i ma trafi do pomieszczeń.
Dzięki temu w zimie możemy spodziewać się dużych oszczędności na ogrzewaniu. Ciepło, które raz wytworzyliśmy, wróci bowiem do obiegu (z niewielkimi stratami) i zostanie ponownie użyte. Musimy jedynie je dogrzać, ale nie ogrzewać od temperatury panującej za oknem. Dzięki temu zapotrzebowanie naszego domu na energię cieplną zmniejsza się znacząco.
Rekuperacja a czyste powietrze
Rekuperacja gwarantuje czyste powietrze w domu, dzięki zamontowanym w niej filtrom. Oznacza to, że zanim powietrze (pobrane z dworu) zostanie dostarczone do pomieszczeń, zostanie solidnie oczyszczone. W zależności od klasy filtru, powietrze może zostać oczyszczone zarówno z kurzu, piasku, liści, sierści zwierząt, jak i ze smogu oraz będących jego częścią pyłów PM10 i PM2,5.
Dzięki temu domownicy przez całą dobę będą mogli oddycha
czystym, zdrowym i świeżym powietrzem. A jak wiemy – ma ono zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Ogranicza podrażnienia gardła, oczu czy błon śluzowych. Wpływa też pozytywnie na samopoczucie, zwłaszcza u alergików czy astmatyków. Filtry dobrej jakości oferuje na przykład hurtownia wentylacji i rekuperacji Ventido.pl.
Skuteczna wentylacja pomieszczeń
Dzięki rekuperacji nie tylko chronimy nasz dom przed przedostawaniem się do niego zanieczyszczonego powietrza, ale też skutecznie usuwamy z niego zanieczyszczenia, które sami generujemy. Jest to między innymi wilgoć, dwutlenek węgla, aerozole i inne cząstki, które powstają podczas normalnego użytkowania naszych domów (sprzątania, remontowania).
Dzięki rekuperacji czyste powietrze w domu pozbawione jest przede wszystkim nadmiaru wilgoci, która gromadzi się w pomieszczeniach (np. podczas gotowania czy prania). A jak wiadomo – wilgoć sprzyja rozwojowi chorobotwórczych grzybów. Rekuperacja zapewnia więc zdrowe powietrze, skutecznie usuwając to zużyte i dostarczając w jego miejsce świeże, wysycone tlenem.
O co zadbać w domu z rekuperacją?
Aby rekuperacja mogła spełnić swoją rolę, czyli odzyskiwać ciepło oraz oczyszczać powietrze, nasz dom musi posiadać szczelną stolarkę okienną, drzwi i być zaizolowany termicznie. Aby rekuperator pracował prawidłowo, powietrze z dworu nie może dostawać się do naszych wnętrz poprzez uchylone okna, nawiewniki czy nieszczelne okna.
Pamiętajmy też, że dom z rekuperacją, nie może być wyposażony w wentylację grawitacyjną. Jeśli jednak ją posiada, należy ją zaślepi
, aby nie zakłócała pracy rekuperatora. Dodatkowo wszystkie drzwi wewnętrzne muszą posiadać podcięcia, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza w całym domu. Jeśli ich nie będzie, rekuperacja nie będzie pracować jak należy.
Czy rekuperacja jest lepsza niż wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna potrzebuje do działania nieprzerwanego dopływu świeżego powietrza z dworu. Jego temperatura musi być też odpowiednio niższa niż ta, panująca wewnątrz pomieszczeń. Tylko wtedy powstanie ciąg powietrza, który usunie z pomieszczeń zużyte powietrze, zastępując je świeżym, pobranym z dworu. Niestety wentylacja ta działa tylko wtedy, gdy za oknem jest chłodno.
Przy wentylacji grawitacyjnej, pobrane z dworu powietrze nie jest wcześniej ogrzane. A że jego dopływ do domu musi być stały, do naszych wnętrz dostaje się nie tylko wychłodzone powietrze, ale i zanieczyszczone. Pod tym względem rekuperacja ma więc ogromną przewagę nad wentylacją grawitacyjną. Warto się na nią skusić.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.