Jak zamontować drzwi przesuwne?

Nie wystarczy tylko kupić dobrej jakości stolarkę okienną. Pełną satysfakcję osiągniemy tylko wtedy, kiedy zostanie ona również profesjonalnie zamontowane. Jak zamontować drzwi przesuwne radzi Marcin Sroka, ekspert QDS24.

Jak zamontować drzwi przesuwne
– kilka prostych zasad

Miejsce osadzenia drzwi

W tej sytuacji należy uwzględnić odległość pomiędzy konstrukcją drzwi a ścianą. Jest to dość ważne ze względu na rozszerzalność termiczną profili PCW oraz elementów ściany. Drzwi przesuwne należy właściwie montować zarówno w pionie jak i w poziome.

Dość ważne przy osadzaniu drzwi jest stabilne i pewne mocowanie progu – należy pamiętać, że punkty podparcia progu nie powinny być oddalone od siebie więcej niż 300 mm, a pierwsze podparcie powinno być umiejscowione maksymalnie  150 mm od brzegu. Dobrze jest pamiętać aby, właściwie wyprzeć ramę – wówczas podczas otwierania nie zgubi geometrii – z uwzględnieniem przekątnej.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak unikać u dziecka leczenia kanałowego?

Montując drzwi przesuwne nie można zapomnieć o wypoziomowaniu progu (przy użyciu konsol lub belek montażowych) – to jedna z ważniejszych czynności, jaka powinna zostać wykonana podczas montażu drzwi, bowiem jeśli zostanie poprawnie wykonana zapobiegnie w przyszłości niedomykaniu się drzwi.

Odpowiednie środki mocujące

To, jakie środki mocujące zostaną użyte zależy od rodzaju ściany, obciążenia i miejsca osadzenia drzwi. Można to zrobić za pomocą dybli, kotew, kątowników, belek czy konsol. Mocując drzwi przesuwne należy pamiętać, aby zachować stopnie swobody – np. mając drzwi o szerokości 4-5 m szczelina między ścianą a drzwiami powinna wynosić 2,5-3,5 cm na jedną stronę.

Uszczelnienie szczeliny złącza drzwi z konstrukcją budynku

Powinno się to wykonać używając odpowiednich folii lub impregnowanych taśm. Szczególnie uważnie należy wykonać połączenie po stronie wewnętrznej, aby gromadząca się w warstwie ocieplenia wilgoć była odprowadzana na zewnątrz budynku.

??????????????

Jak zamontować drzwi przesuwne Jak zamontować drzwi przesuwne

1 Komentarz

  1. trzeba koniecznie pamiętać o dobrym montażu, szkoda pieniędzy, czasu i zdrowia na wynajmowanie firm, które odwalają fuszerkę. Na szczęście do świadomości klientów przebija się, że nie wystarczy kupić drogie okna i drzwi, ważny jest też montaż,

Dodaj komentarz