Dlaczego izolacja cieplna na rury jest tak ważna i jak ją wykonać?

czynniki

Właściwa izolacja cieplna ma bardzo duże znaczenie w kontekście przesyłu mediów. Właśnie dlatego w celu zmniejszenia strat ciepła stosowane są specjalne izolacje cieplne – termiczne umieszczane bezpośrednio na rurach. Dlaczego mają one tak duże znaczenie? W jaki sposób wykonać taką izolację?

Czym jest izolacja cieplna rur?

Pod pojęciem jak izolacja cieplna na rury – http://www.hth-ptt.pl/uslugi/izolacja-rur/ znajduje się rodzaj izolacji dopasowanej do montażu na rurach. Ma ona na celu zapewnienie skutecznej termoizolacji – izolacji cieplnej, aby zmniejszać straty cieplne.

Dodatkowo zastosowanie izolacji cieplnej pozwala na ochronę rur przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, do których zaliczają się uszkodzenia mechaniczne czy czynniki środowiskowe.

Jak zbudowana jest izolacja cieplna na rury?

Termoizolacja na rury składa się z dwóch głównych elementów, czyli z warstwy termoizolacyjnej oraz z jej płaszcza ochronnego.

Warstwa termoizolacyjna może być wykonana z różnych typów materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co oznacza, że zatrzymują one ciepło i nie dopuszczają do wychłodzenia rur. Do ich wykonania używane są między innymi materiały jak wełna mineralna, pianki.

Z kolei płaszcz ochronny ma na celu zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej przed czynnikami zewnętrznymi. Oznacza to, że musi on cechować się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Płaszcz ochronny może być także dodatkowo wzmacniany za pomocą zbrojenia, a także może być wykończony folią aluminiową, która także chroni przed nadmiernym przenikaniem ciepła.

CZYTAJ TAKŻE:   Klimas Wkręt-met zaprezentował ofertę na Targach Grupy PSB

Izolacja najczęściej wyposażona jest także w rzep lub w inny element pozwalający na jej łatwe nałożenie na rury. W ten sposób można ją w razie potrzeby zdjąć, na przykład w celu ich kontroli albo naprawy.

Izolacja cieplna na rury – zalety

Stosowanie materiałów jak izolacja cieplna na rury wyróżnia się wieloma zaletami, między innymi są to:

  • poprawa paramentów termoizolacyjnych rur, co zmniejsza straty cieplne
  • redukcja kosztów wynikających z mniejszych strat cieplnych
  • dodatkowa ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład przed uszkodzeniem mechanicznych

W jaki sposób wykonać izolację cieplną na rury?

Obecnie izolacja cieplna na rury może być wykonana na zamówienie w wielu wariantach do wyboru lub też można kupić ją jako gotową.

Wielu producentów oferuje gotowe izolacje przeznaczone na rury w różnych wymiarach, które mogą sprawdzić się w domowych instalacjach grzewczych oraz w instalacjach przemysłowych. Gdy nie ma jednak dostępnych konkretnych typów izolacji w sprzedaży, rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm, które zajmują się ich wykonaniem na wymiar, by zapewniały one właściwe dopasowanie do miejsca montażu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz