Dlaczego okna parują i jak uniknąć efektu zaparowanych okien?

Dlaczego okna parują i jak uniknąć efektu zaparowanych okien?

Zjawisko zaparowanych szyb obserwuje się najczęściej w sezonie jesienno-zimowym. Jego przyczyn nie należy doszukiwać się w słabej jakości okien, ale panującym we wnętrzu budynku mikroklimacie. Problem na dłuższą metę może stać się uciążliwy, bo pokryte parą szyby ograniczają widoczność, blokują też dopływ światła z zewnątrz. Poza tym ściekające po ich powierzchni krople mogą powodować powstawanie nieestetycznych zacieków, co będzie rodziło potrzebę ich częstszego mycia. Co sprawia, że okna parują i jak temu zapobiec?

Przyczyny parowania szyb

Parowanie wewnętrznej strony szyb związane jest z dużą różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Okna są przegrodą oddzielającą od panującego na dworze zimna, więc osiadająca na ich powierzchni para, skrapla się. Co więcej, powodów kondensacji pary należy upatrywać w dużej wilgotności spowodowanej niedostateczną lub niesprawną wentylacją bądź słabą wymianą powietrza. W rzadko wietrzonych pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (łazienka, kuchnia) proces ten jeszcze bardziej się nasila. Sprzyja mu również intensywne gotowanie bez włączonego okapu i suszenie prania w domu. Występowaniu zjawiska można przeciwdziałać lub wyraźnie je ograniczyć, podejmując odpowiednie kroki.

CZYTAJ TAKŻE:   Haworsja – jak ją pielęgnować? Kilka przydatnych wskazówek

Niestety do skraplania się pary czasem dochodzi także między szybami. Wystąpienie w tym miejscu wody ewidentnie wskazuje na rozszczelnienie pakietu, co jest równoznaczne z jego obniżoną termoizolacyjnością. W takiej sytuacji nieodzowna okazuje się naprawa lub wymiana okna, ponieważ z czasem na szybach powstaną niemożliwe do usunięcia, obniżające przejrzystość szkła zacieki. Do tego zwiększą się straty ciepła, a przez to wzrosną rachunki za ogrzewanie.

Jak zapobiec parowaniu szyb?

Z parowaniem szyb można sobie poradzić przez:

– uchylanie okna w trakcie gotowania

– korzystanie z funkcji „mikrorozszczelnienia” skrzydła, zwłaszcza jeśli w budynku zamontowano szczelne okna PCV, co zagwarantuje stały dopływ świeżego powietrza

– regularne wietrzenie pomieszczenia w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci

– dobrą wentylację, a taką można osiągnąć np. instalując wentylatorki wyciągowe w wywietrznikach, system wentylacji nawiewno-wywiewnej lub nawiewniki w górnej części okna

– umieszczenie pod oknem grzejnika, dzięki czemu cyrkulacja powietrza będzie właściwa

– utrzymywanie optymalnej temperatury powietrza (powinna wynosić między 18-21°C)

– suszenie prania na zewnątrz

– utrzymywanie wilgotności powietrza na poziomie 40%.

1 Komentarz

Dodaj komentarz