Do czego wykorzystujemy szafy pancerne?

Na ochronie poufnych danych i dokumentów zależy zarówno osobom prywatnym, jak i firmom, zwłaszcza dlatego, że jest o nią coraz trudniej, w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez wiele powiązanych ze sobą instytucji. Ochronę w tym zakresie zapewnia poniekąd RODO, które nakłada na przedsiębiorców konieczność ochrony danych klientów przed udostępnianiem w jakiejkolwiek formie bez ich zgody. Dlatego inwestycja w szafy pancerne obecnie wydaje się być jeszcze bardziej zasadna.

Szafy pancerne w ośrodkach medycznych

Poufność danych, takich jak dokumentacja medyczna musi być na najwyższym poziomie. W sposób szczególny muszą być chronione dane wrażliwe, dlatego dobrym miejscem do ich przechowywania są szafy pancerne. Każdy szpital i jednostka ochrony zdrowia musi przetrzymywać dokumentację medyczną przez 20-30 lat, dlatego archiwum powinno być wyposażone w zabezpieczone przez dostępem osób trzecich szafy oczywiście dotyczy to również bieżącej dokumentacji medycznej do której dostęp powinny mieć jedynie osoby upoważnione. Dlatego, w takim przypadku szafy z szyfrowanym zamkiem są odpowiednim rozwiązaniem. Tutaj sprawdzą się szafy pancerne w klasie S2 i S1 przeznaczone dla dokumentacji poufnej i tajnej. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci zamka odpornego na przewiercenie, a także ryglowanie daje pewność, że dokumenty są właściwie chronione. W takich szafach przechowywane są również szczególnie silne środki medyczne. Z kolei w aptekach wymaga się, by wszelkie przeterminowane leki, a także środki psychotropowe były przechowywane w metalowych szafach. Takie postępowanie jest niezbędne, by nigdy przeterminowane leki nie znalazły się w tym samym miejscu, w którym znajdują się te przeznaczone na sprzedaż.

CZYTAJ TAKŻE:   Mała łazienka. Jak ją powiększyć?

Zabezpieczenie dokumentów w prokuraturze i ważnych archiwach państwowych

Dokumenty państwowe muszą być chronione w sposób szczególny, gdyż ich ujawnienie może wpływać nawet na bezpieczeństwo narodowe. Dokumenty o klauzuli ściśle tajne, do których dostęp mają jedynie najważniejsze osoby w instytucjach państwowych muszą być umieszczone w szafach pancernych o zwiększonym systemie zabezpieczeń. Blacha stalowa w szafach pancernych klasy 0 posiada 5 mm grubości, zatem stanowi niewątpliwą barierę dla zniszczenia dokumentów np. przez pożar. Dodatkowo odznacza się określonym poziomem ognioodporności i posiada niezbędne certyfikat, świadczący o jej właściwościach i spełnieniu norm, wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. W przypadku ważnych dokumentów, np. przechowywanych w prokuraturze mogą być zastosowane dodatkowe środki bezpieczeństwa w postaci Systemu Sygnalizacji Kontroli i Napadu. Takie zabezpieczenia stosowane są również w archiwach, gdzie przechowywane są dowody w sprawach, a także archiwach państwowych.

Szafy pancerne w instytucjach oświatowych

RODO nakłada obowiązek bezpiecznego przechowywania danych również na szkoły i uczelnie. W instytucjach oświatowych wszelkie dokumenty takie jak dzienniki muszą być przechowywane przez 50 lat. Ponieważ jest to bardzo długi okres czasu, to w sposób szczególny trzeba chronić je przed zniszczeniem. Dlatego również w szkołach bardzo przydatne mogą być szafy pancerne na dokumenty w klasie S1.

Szafa pancerna jest przydatna w wielu instytucjach. Najczęściej stosują je banki, szczególnie te o największych środkach bezpieczeństwa. Zalecane są jednak dla wielu firm, zarówno państwowych, jak i prywatnych, a także urzędów. Zapewniają najlepszą ochronę danych osobowych, zarówno tych poufnych, ściśle tajnych, jak i cennego mienia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz