Donice ogrodowe – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

ogrodowe donice

Aranżacja ogrodu może przysporzyć o zawrót głowy. Aby była to przestrzeń sprzyjająca roślinom i jednocześnie funkcjonalna dla nas, trzeba dokładnie przemyśleć, co się w niej znajdzie. To samo dotyczy urządzania balkonu czy tarasu. Z pomocą często przychodzą donice ogrodowe – idealny sposób na stworzenie mini ogrodu w bloku czy dekorację przestrzeni na posesji. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jednym z najważniejszych czynników, które powinny zadecydować o tym czy dane donice ogrodowe są dla nas, jest materiał z jakiego zostały wykonane. Oprócz tego, że mają być one estetyczne, po prostu muszą być trwałe. Jednym z nich jest beton. Ten rodzaj będzie idealny, jeśli szukamy stabilnych i ciężkich pojemników na kwiaty. Są bardzo funkcjonalne, głównie z uwagi na to, że nawet silny wiatr często nie daje im rady. Ponadto dość trudno je ukraść. Niektórych mogą przytłaczać jednak swoim wyglądem, chociaż tu z pomocą może przyjść beton drewniany. To wspaniała imitacja drewna połączona z trwałością betonu. Jest to rozwiązanie zarówno funkcjonalne, jak i niezwykle estetyczne. Do popularnych należą także donice ceramiczne, drewniane, metalowe, z kamienia oraz rattanowe.

CZYTAJ TAKŻE:   Donice betonowe - w jakich ogrodach się sprawdzą?

Donice ogrodowe – na jaki kolor postawić?

Kolorystyka donic powinna być ściśle powiązana z zarówno z podłożem (ziemia, kostka, trawa, drewno etc.), a także elementami otoczenia. Nie bez znaczenia pozostaje także wybór roślin, które się w nich znajdą. I tak np. kwiaty żółte doskonale będą komponowały się z odcinającą je barwą, w tym szarą i niebieską. Donice białe są idealne dla każdych kwiatów. Kwiaty pomarańczowe warto nieco zgasić donicą brązową czy antracytową. Czerwone rośliny świetnie komponują się z bielą i niebieskimi tonacjami. Bardzo elegancki duet stworzą z brązowymi deseniami. Wszystko jednak zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych preferencji. Ile jest gustów, tyle wybieranych rozwiązań, a o takich się nie dyskutuje. Można co najwyżej przedstawiać inspiracje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz