Haworsja – jak ją pielęgnować? Kilka przydatnych wskazówek

haworsja

Sukulenty to jedne z najpopularniejszych obecnie roślin doniczkowych i nie ma w tym przypadku. Subtelnie podkreślają charakter wnętrza, a do tego są stosunkowo łatwe w uprawie. Wśród sukulentów cieszących się największym zainteresowaniem znajdują się haworsje, które urzekają swoim unikalnym wyglądem. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją tej niepozornej rośliny ozdobnej należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach pielęgnacji. Zatem jak dbać o haworsję?

Haworsja – skąd pochodzi?

Ta niezwykle intrygująca roślina pochodzi z Afryki, a dokładniej z jej południowych regionów, dlatego też jest wyjątkowo odporna na surowe warunki uprawy. W warunkach naturalnych osiąga dość skromne rozmiary, bowiem standardowe okazy mierzą do kilkunastu centymetrów, rzadko przekraczając granicę 20 cm. Tak też się dzieje w przypadku haworsji hodowanych w domach i mieszkaniach, co wielu miłośników roślin doniczkowych uznaje za dodatkowy atut.

Haworsja – filigranowa roślina ozdobna

Sukulenty mają to do siebie, że wyróżniają się mięsistymi liśćmi o trójkątnych kształtach, które wspólnie tworzą obraz bardzo przyjazny dla oka. Tak też się dzieje w przypadku haworsji, które swój ograniczony wzrost „nadrabiają” ciekawą konfiguracją liści. Tworzą bowiem rozetę, dzięki której każda aranżacja wnętrz zyskuje na atrakcyjności. Liście rośliny, w zależności od gatunku, posiadają zestaw cech charakterystycznych, do których najczęściej należą białe prążki czy drobne wypustki.

CZYTAJ TAKŻE:   Jaki tynk wybrać - gipsowy czy cementowo-wapienny?

Haworsje – idealne rośliny dla zapominalskich

Sukulenty powszechnie uważane są za rośliny doniczkowe szczególnie „łaskawe” dla osób początkujących, którym często zdarza się pominąć tak podstawowe czynności jak podlewanie czy nawożenie domowych okazów. Haworsja, jako dumny przedstawiciel sukulentów jest wręcz idealna dla zapominalskich lub dla osób, które rzadko bywają w domu. Można ją podlewać raz na kilka tygodni i wciąż cieszyć się jej nienagannym wyglądem ciemnozielonych liści. Warto jednak pamiętać, że są one podatne na nadmiar wilgoci, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się podlewanie korzeni.

Haworsja – gdzie ją postawić?

Choć haworsje to rośliny o minimalnych wymaganiach hodowlanych, to warto pamiętać o usytuowaniu doniczki w odpowiednim do tego miejscu. Hawrosje, podobnie jak inne sukulenty, lubią dobrze nasłonecznione miejsca, jednak niezbyt dobrze znoszą mocne nasłonecznienie. Aby uniknąć bardzo częstego zjawiska, czyli zmiany barwy liści z zielonego na czerwony, warto ustawić haworsje w pobliżu okien skierowanych na stronę wschodnią. Warto również powiedzieć kilka słów o warunkach cieplnych idealnych dla rozwoju tych urokliwych roślinek. Najlepsza temperatura dla haworsji to od 17 do 24 oC, przy czym zimą powinna być ona niższa o kilka stopni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz